Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Şansölyesi Merkel ile görüştü

Haberler
Ozan Barış Erim
06 Ekim 2020, 15:23
Ozan Barış Erim
06 Ekim 2020, 15:23

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerini ele alındı. Öte yandan Doğu Akdeniz, Libya’daki gelişmeler ve Azerbaycan-Ermenistan meselesi başta olmak üzere bölgesel konular da değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Almanya Şansölyesi Merkel ile video konferans üzerinden görüştü. Video konferans görüşmesinde, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu. Erdoğan, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bildirisinin, ilişkilerdeki sorunları aşmayı sağlayacak, diyalog ve iş birliğine zemin hazırlayacak unsurlardan yoksun olduğunu belirtti.

“AB, YUNANİSTAN VE GÜNEY KIBRIS’A BOYUN EĞİYOR”

Görüşmede Doğu Akdeniz konusuna da değinen Erdoğan, Türkiye’nin iyi niyetli tutumuna rağmen AB’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin baskı ve şantajlarına boyun eğdiğine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın büyük çıkarlarının birkaç Birlik üyesinin küçük çıkarlarına feda edilmemesi gerektiğini vurguladı. 

ERMENİSTAN’A KARŞI BM KARARLARI UYGULANMALI

Ayrıca Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki topraklarına ilişkin sorunun kalıcı bir şekilde çözümü için BM kararlarının uygulanması ve uluslararası hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’da da sahada sağlanan sükunet sayesinde ortaya çıkan fırsatın heba edilmemesi gerektiğini söyledi.