Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan'ın istikrarı için her çabayı göstereceğiz

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 16:17
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 16:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1’inci Gemi Sac Kesim Töreni esnasında Afganistan’daki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bugün İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1’inci Gemi Sac Kesim Töreni gerçekleştirildi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi çeşitli açıklamalarda bulundular.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: YOĞUNLAŞAN BİR GÖÇMEN DALGASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Afganistan’daki son gelişmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan’a barış ve istikrarın gelmesi konusunda da Pakistan’a hayati görevler düşüyor. Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız. En başta bölgenin ve Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Giderek artan istikrarsızlığın Afganistan’dan yeni bir göç dalgasını tetiklemesi yönündeki endişeleri ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz.” açıklamasında bulundu.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI ALVİ’DEN “KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ” MESAJI: BİZ TEK HALKIZ

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tören esnasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) ilişkin “Pakistan, Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk’ü kardeşlerimizin yanındadır. İki farklı kültüre ve dile sahip olabiliriz. Ama biz, tek halkız.” diye kaydetti.