Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz

Güncel
qha muhabir
29 Mart 2022, 10:21
qha muhabir
29 Mart 2022, 10:21

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ve Rusya heyetleri arasında 4. tur görüşmelerin yapılacağı İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki toplantının öncesinde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Çatışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’de düzenlenen Rusya ve Ukrayna heyetleri ile müzakere toplantısının açılışında konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“GÖRÜŞMELERİNİZİ CANI GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM”

İstanbul’da böylesine kritik bir zirvede, sizleri misafir etmekten barışı tesis etme yolundaki gayretlerimize katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Toplantılarınızı ve yapacağınız görüşmelerin şimdiden ülkeleriniz, bölgemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Liderlerin izin talimatları doğrultusunda yürüttüğünüz müzakere süreci barışa dair ümitleri yeşermiş tüm dünyayı heyecanlandırmıştı, görüşmeleri bu kapsamda canı gönülden destekliyoruz. Ülkeleriniz adına büyük gayret gösterdiğiniz göstermeye de devam ediyorsunuz. Bu nedenle sizleri şahsım milletim adına ayrıca tebrik ediyorum.

Resim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz

“ÇATIŞMALAR BİZİ DERİNDEN ÜZÜYOR. ADİL BİR BARIŞIN KAYBEDENİ OLMAZ”

5. haftasına giren çatışmalar dostunuz ve komşunuz olarak bizleri gerçekten derinden üzüyor. Krizin başladığı ilk günden itibaren tırmanmanın önüne geçilmesi amacıyla her düzeyde samimi gayret sarf ettik aramızdaki komşuluk dostluk insanın yakınlık özellikle bu hukukun gereğini yerine getirmeye çalıştık.

Bölgesinde pek çok acıyan şahitlik etmiş bir ülke olarak Karadeniz’in kuzeyinde benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için çalıştık çabaladık. Türkiye olarak barış ve istikrar için bölgemizde ve ötesinde sorumluluk üstlenmekten hiçbir zaman kaçırmadık kaçırmayız.

Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyorum. Tartışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir ölen, her insan yıkılan her bina refah yolunda harcanması gerekirken havaya savrulan toprağa gömülen her kaynak durdurmak tarafların elindedir. Bir an önce ateşkesin ve barışın sağlanması herkesin faydasına olacaktır.

Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Gelinen aşama itibarıyla hevet üyeleri olarak sizler tarihi bir sorumluluk üstlendiğimiz tüm dünya sizlerden gelecek hayırlı ve müjdeli haberleri bekliyoruz.

Sizin yönlendirmesi ile barışın temelini atıyorsunuz. İşinizi kolaylaştıracak her türlü katkıya biz hazırız. Bugün Özbekistan’a resmi ziyarette bulunmak üzere Taşkent’e hareket ediyorum ancak Dışişleri Bakanı’nı İhtiyaç duymanız halinde sizlere gereken desteği vermesi maksadıyla İstanbul’da bırakıyorum. Kimsenin meşru kaygılarını giderecek uluslararası toplumun muteber kabul edeceği bir çözüme ulaşılması mümkün Barış’ın yeniden tesisi için inisiyatif almaktan kaçırmayacağınıza  inanıyorum. Malumunuz görüşmelerde arabuluculuk rolümüz bulunmuyor, ancak sizden talep ettiğiniz müddetçe ihtiyaç duyduğunuz sürece kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz.

Resim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz

“BU TOPLANTI LİDERLER DÜZEYİNDEKİ TEMASI MÜMKÜN HALE GETİRECEKTİR”

Görüşmelerde zor ve çetrefil konuları ele aldığınızın elbette farkındayız. Bununla birlikte masadaki önerilerin ve varılacak uzlaşmanın ileride sağlanacak nihai barışın temelini oluşturacağı da sorumluluk duygusu özveri ve yapıcı bir anlayışla kalıcı hakkaniyete dayalı sürdürülebilir bir çözüme ulaşabileceğine eminim.

Sizin de müzakerelerde sağlayacağınız ilerleme bir sonraki aşama olan liderler düzeyindeki teması da mümkün hale getirecektir. Böyle bir görüşmeye de ev sahipliği yapmaya sizlerin burada bir araya gelmesi bile dünyada ve ülkeleriniz de başlı başına bir umut sebebidir.

Barışa giden yoldaki gayretlerimizin hayırlı neticelere dönüşmesini temelli ediyorum. Her biri değerli birer dostum olan devlet başkanlarınıza en kalbi selamlarını iletmenizi sizlerden istirham ediyor yürüteceğini müzakerelerde hepinize başarılar diliyorum.”

Heyetler, Erdoğan’ın konuşmasının ardından müzakere sürecini başlattı. Bu kapsamda, Ukrayna ve Rusya heyet başkanlarının, baş başa görüşmesi başladı. Ardından heyetler arası görüşmeye geçileceği öğrenildi.