Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: KYK borçlarının faizleri silinecek

Eğitim
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 17:43
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 17:43

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK borçlarının yeniden düzenlenmesine ilişkin açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarının faizlerinin silineceğini ifade ederek, “Gençlerimiz yalnızca anaparayı ödeyecek” açıklamasını yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılan kabine toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Toplantıda değerlendirilen Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) borç faizlerinin yeniden düzenlenmesi konusunda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “KYK’nın herhangi bir enflasyon farkı veya faiz olmaksızın rakamın üzerinden alınmasını kararlaştırdık. Bu karardan tüm gençler yararlanacak. Böylelikle gençlerimiz yalnızca anaparayı ödeyecek.” dedi.

KYK BORÇLARINDA FAİZ SİLİNECEK: SADECE ANAPARA ÖDENECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında satır başları:

Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Bu süre içinde mezun öğrenci sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa e-Devlet üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredi ödemesi belli bir faiz üzerinden yurt içi fiyat endeksi üzerinden yapılıyordu.

Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredi güncellemesinde beklenmedik noktaya gelmesine yol açtı. Haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarıma talimatları verdik.

Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani yalnızca anapara ödenecek. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Toplamda 26 milyarı gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz.

Kredi ödemelerini geçen senelerden 14 kat artırdık. Bu ödemeler yılbaşında yeniden revize edilecek.

Erdoğan, KYK borçları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gençlerimizi faize kurban etmeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.