Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüştü

Haberler
Ömer Kaya
31 Ekim 2021, 17:17
Ömer Kaya
31 Ekim 2021, 17:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, G20 Liderler Zirvesi kapsamında İtalya’nın başkenti Roma’da görüştü. Görüşmede, Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesi ve müşterek idare beyanlarında bulunuldu.

Roma’daki G20 Liderler Zirvesi programı kapsamında Nuvala Kongre Merkezinde temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmeleri devam ediyor. Bu görüşmelerden biri olan Erdoğan-Biden görüşmesi 1 saat 10 dakika sürdü. Pozitif bir yaklaşımla gerçekleşen görüşmeler çerçevesinde ikili ilişkiler ve bölgedeki konular masaya yatırıldı.

Görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden, Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hedeflerini belirtti. Bu kapsamda ortak bir mekanizma kurulması yönünde anlaşma sağlandı.

İki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin geliştirilmesinin de ele alındığı konuşmada NATO birlikteliği ve stratejik ortaklık konuları vurgulandı. Görüşmede, iklim değişikliği ve küresel sorunlara karşı atılan adımların karşılıklı bir memnuniyeti de beraberinde getirdiği aktarıldı.

F-16 VE F-35 KONULARI MASAYA YATIRILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden görüşmelerinden dikkat çeken başlıklardan biri de F-16 ve F-35 uçaklarının durumu oldu. Üst düzey bir Amerikan yetkilinin aktardığı bilgilere göre Başkan Biden, bu konunun devam eden bir süreç olduğunu belirtti. Yetkili, ayrıca Türk hükumetinin son haftalarda yaptığı açıklamalardan F-16 konusundaki talebin ciddi olduğunu anladıklarını ancak bunun için ABD’de içinden geçilmesi gereken bir süreç olduğunu, uçaklarla ilgili kararın bu süreç sonrası verilebileceğine değindi.