Cumhurbaşkanı Ceenbekov: Afganistan yakın komşumuz ve güvenilir ortağımızdır

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 16:12
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 16:12

Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani’nin Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov’un daveti üzerine ilk kez resmi ziyaret için Kırgızistan’a geldiği bildirildi.

18 Nisan 2019 tarihinde Bişkek’e gelen ve önce Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov ile sonra da Ekonomi Bakanı Oleg Pankratov’la görüşen Rabbani, 19 Nisan 2019 tarihinde de Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, ülkeye ilk kez resmi ziyaret gerçekleştiren Afganistan Dışişleri Bakanı Rabbani’yle görüşmesinde, bu ziyaretin Kırgız-Afgan işbirliğini güçlendireceğine ve daha da kaliteli bir seviyeye çıkaracağına inandığını dile getirdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yi Bişkek’te 2019 haziranında yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesine davet ederek, “Kırgızlarda, “Uzaktaki akrabadan, yanındaki komşu daha yakındır” diye bir atasözü vardır. Afganistan, yakın komşumuz, dost tuttuğum ülke ve güvenilir ortağımızdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Rabbani, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un teşekkürlerini sunarak Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Başbakan Abdulah Abdullah’ın selamlarını iletti.

Bişkek’e ziyareti çerçevesinde Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov ile yaptığı görüşmede ticari ve ekonomik iş birliği konusunda hükûmetlerarası komisyonunun oluşturulmasına ilişkin bir anlaşmanı imzalandığını belirten Rabbani, “Kırgızistan’ın uluslararası örgütlerde Afganistan’ı desteklediğinden ötürü teşekkür ediyoruz. Afganistan’ın her zaman Kırgız Cumhuriyeti’nin konumlarını destekleyeceğinden emin olabilirsiniz.” diye kaydetti.

Bölgesel güvenlik meselelerine de değinen Ceenbekov ile Rabbani, Afganistan’da yaşayan etnik Kırgızları destekleme konularını ve ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğinin ilerisine ilişkin konuştular.