Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkmenistan'da: Türkmen gazının geleceği konuşulacak mı?

10 Ekim 2019, 17:09

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a gelerek resmi ziyaretine başlangıç verdi.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Şurası’nın toplantısına katılmak üzere geldiği Aşkabat’ta Aliyev, BDT Genel Sekreteri yardımcısı Sergey Burutin ve Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Esenmurad Orazgeldiyev karşıladı.

Aliyev’in yarın Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ile bir araya gelmesi bekleniyor. Yapılacak görüşmelerde, Trans Hazar Enerji Hattı’nın gündeme geleceği konuşuluyor.

Hazar Denizi’nin statüsü üzerine taraf devletlerin anlaşmasından sonra Hazar Denizi’nde boru hattı inşa etmenin hukuksal olarak önü açılmıştı. 90’lı yıllardan beri Türkmenistan doğal gazının boru hattı ile Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşınması planlanıyordu. Rusya ve İran’ın yoğun baskısı Türkmenistan’ın bu girişimden uzak durmasına yol açtı.

Avrupa Birliği’nin de bu projeye destek verebileceği konuşuluyor. Bu nedenler ile iki ülke arasında Hazar Denizi’nde bir enerji koridoru kurulması gündeme gelebilir.

Azerbaycan
Türkmenistan
Bunlara da bakın: