Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan ordusunun kurtardığı 21 köyü daha açıkladı

22 Ekim 2020, 13:28

Azerbaycan ordusu, Fuzuli ilçesine bağlı 3 köyü, Cebrayıl ilçesine bağlı 5 köyü, Minjivan kasabasını ve Zengilan ilçesine bağlı 13 köyünü daha Ermenistan’ın işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada operasyonun kararlılıkla devam ettiği bildirildi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarmak için 27 Eylül 2020’de başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 21 Ekim 2020’de yaptığı açıklamada, başlatılan harekat kapsamında, Azerbaycan ordusunun Fuzuli ilçesine bağlı 3 köyü, Cebrayıl ilçesine bağlı 5 köyü, Minjivan kasabasını ve Zengilan ilçesine bağlı 13 köyünü kurtardığını duyurdu.

MİNCİVAN KASABASI İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamaya göre Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 21 Ekim’de resmi Twitter sayfasında kurtarılan yerleşim yerlerinin isimlerini açıkladı. Aliyev’in açıklaması şu şekilde:

“Fuzuli bölgesi: Gejagözlü, Aşağı Seyidahmedli, Zargar köyleri.
Cebrayıl ilçesi: Balyand, Papi, Tulus, Hajili, Tinli köyleri.
Zangilan ilçesi: Minjivan yerleşimi, Khurama, Khumarli, Sarı, Babaylı, Üçüncü Ağalı, Hacallı, Girah Muşlan, Udgün, Turabad, İçeri Muşlan, Malikli, Cihangirbeyli, Baharlı köyleri.
Azerbaycan ordusuna sevgiler! Karabağ Azerbaycan’dır!”

BU GÜNE KADAR İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELER
Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekât kapsamında bugüne kadar Füzuli, Zengilan ve Cebrail şehrini, Mincivan, Şugovuşan ve Hadrut kasabasını ve Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, Kend Horadiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Papı köyleri olmak üzere toplamda 22 yerleşim yerinde kontrolü ele aldı. Azerbaycan, 5 Ekim 2020 tarihinde Cebrayıl ilinin (rayonunun) Şıhali Ağalı, Sarıcalı ve Mezre köylerin de işgalden kurtardı.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermeni işgalinden kurtardığı diğer köyleri ise 14 ve 15 Ekim’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev duyurdu. 14 Ekim 2020 tarihinde; Fuzuli ilinin Karadağlı, Hatunbulak, Karakollu, Hocavend ilinin Bulutan, Melikcanlı, Kemertük, Teke, Tağaser köylerini işgalden kurtarıldığı kaydedildi. Azerbaycan ordusu, 15 Ekim 2020 tarihinde ise, Fuzuli ilinin Arış, Cebrail ilinin Doşulu, Hocavend ilinin Edişe, Düdükçü, Edilli, Çiraguz köylerini işgalden kurtardı. Azerbaycan ordusu, 16 Ekim 2020 tarihinde, Hocavend ilinin Hırmancık, Akbulak ve Ahullu köylerinden Ermeni birliklerini çıkardı.
Azerbaycan ordusu, 17 Ekim 2020 tarihinde stratejik anlamda önemli olan Füzuli şehrinin işgalden kurtarıldığını açıkladı. Ayrıca, Fuzuli’nin Koçahmetli, Çimen, Cuvarlı, Pirahmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli  köyleri de Ermeni işgalinden kurtarıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 19 Ekim’de Azerbaycan ordusunun 13 köyü daha Ermenistan’ın işgalinden kurtardığını açıkladı. Cebrayıl iline bağlı bu köyler; Soltanlı, Emirvarlı, Maşanlı, Hasanlı, Alikeyhanlı, Kumlak, Hacılı, Göyerçinveyselli, Niyazgullar, Keçel Memmedli, Şahvelli, Hacı İsmayıllı ve İsaklı.

Ayrıca, Fuzuli’nin Koçahmetli, Çimen, Cuvarlı, Pirahmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli  köyleri de Ermeni işgalinden kurtarıldı. Ayrıca, 20 Ekim’de ise Zengilan kent merkezi ve 6 köyü ile Fuzuli, Cebrail ve Hocavend’e bağlı 18 köyün işgalden kurtarıldığı açıklandı. 21 Ekim’de ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 21 köy ve Zengilan iline bağlı Mincivan kasabasının işgalden kurtarıldığını duyurdu.

Azerbaycan
Azerbaycan Savunma Bakanlığı
Ermenistan
KÖY
Bunlara da bakın: