Cumhurbaşkanı Akıncı’dan önemli 'Türkiye' mesajı

Güncel
_QHA Ankara
08 Ağustos 2019, 23:09
_QHA Ankara
08 Ağustos 2019, 23:09

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde konuşan Akıncı, Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığına dikkat çekerek, “Sizlerin varlığı bizim en büyük güvencemiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Akıncı şunları kaydetti; “Gönlümüz arzu ediyor ki, uzattığımız dostluk eli, barış eli havada kalmasın. Türkiye’nin dostluğundan kazanacak çok şey var. Sizlerin buradaki varlığı Güney’de yanlış yorumlanmamalıdır. Ne bir tehdit unsurudur, ne de başka şey değildir bu. Haklarımızı korumak için güçlü olmak zorundayız. Gücümüzü barış için dostluk için kullanmak istiyoruz.”

AKAR: KIBRIS’IN TÜRKİYE İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR ‘MİLLİ DAVA’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, Kıbrıs’ın Türkiye için vazgeçilmez bir ‘Milli Dava’ olduğunu belirterek, “Kıbrıs bizim için çok önemli değerli. 82 milyon, Kıbrıs’a bir diken batsa bundan rahatsız olur. Ama biri Kıbrıs’a gül atsa, çiçek atsa bundan da son derece mutlu olur.” dedi.

“Kıbrıs bizim milli davamız. Bunu hiç tartışması yok” diye söze başlayan Akar, “Bizim Kıbrıs Türk Halkı ile kader birliği var. Dolayısıyla Kıbrıs Türk Halkı’nın hem siyasi eşitliği hem de güvenliği bizim için hayati önemlidir. Vazgeçilmez bir konudur. Bunu her platformda ifade ediyoruz.” şeklinde konuştu.