Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar: KKTC'de demokrasi sınavı verildi, UBP zafer elde etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2020, 10:51
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2020, 10:51

KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu önde tamamlayan KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisinin Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, partisinin zafer elde ettiğini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, 11 Ekim 2020 tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimi için oy sayım işleminin tamamlanmasının ardından UBP Lefkoşa İlçe Merkezinde açıklamalarda bulundu. Ersin Tatar, “KKTC’de demokrasi sınavı verildi” değerlendirmesini yaptı.

“KKTC’DE DEMOKRASİ SINAVI VERİLDİ”

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tatar, “11 adaylı bir seçimde yarıştık. Bu şekilde bir demokrasi sınavı verilmiştir. Katılan adaylara bu güzel sınavı hep birlikte verdiğimiz için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bize oy vermiş veya vermemiş tüm vatandaşlarımıza, seçime katıldıkları ve iradelerini sandığa yansıttıkları için teşekkür ediyorum.” dedi. Seçime katılımın daha yüksek olması gerektiğini vurgulayan Tatar, “Ben inanıyorum ki, ikinci turda daha fazla vatandaşımız sandığa gidecek ve iradesini sandıkta yansıtacaktır. Bu çağrıyı da tüm vatandaşlarıma iletmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“UBP BU YARIŞTA ZAFER ELDE ETTİ”

Öte yandan, partisinin seçimlerde zafer elde ettiğini kaydeden Başbakan Tatar, “Bu önemli yarışta yüzde 33’e yakın bir oy oranıyla UBP bir zafer elde etmiştir. Partimizin tüm teşkilatlarına, örgütlerine ve tüm ekip arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TATAR: 18 EKİM’DE GERÇEK ZAFER BİZİM OLACAK

Tatar, Türkiye ile iyi ilişkiler geliştiren, dünyaya Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını her koşulda anlatabilen ve halkın temsilcisi olarak saraya gideceğini vurguladı. Tatar, “Şu anda yüzde 33 oy oranımız var ve birinciyiz. Herhalde bu kadar tecrübe, çalışma ve yürekli insanla, 1 hafta daha örgütlerimizi toparlayarak, yapacağımız sandık çalışmalarıyla inanıyorum ki 18 Ekim’de gerçek zafer bizlerin olacaktır.” diye konuştu.

KKTC’DE CUMHURBAŞKANLIĞI YARIŞI İKİNCİ TURDA BELİRLENECEK
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) halk yeni Cumhurbaşkanını belirlemek üzerine 11 Ekim’de sandık başına gitti. Akşam tamamlanan oy verme işleminin ardından oylar sayılmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçları büyük ölçüde açıklandı. 671 sandığa göre seçime katılım oranı yüzde 53,07 oldu.
KKTC Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasıyla Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar ile bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında geçeceğini duyurmuştu. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre ilk turda UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın yüzde 32,34 ile ilk sırayı, bağımsız aday ve mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yüzde 29,84 ile ikinci sırayı aldığı açıklandı. Tatar ve Akıncı 18 Ekim’de ikinci turda tekrar yarışacak.
Adayların oy oranları ve aldıkları oy miktarı şöyle:
Ersin Tatar: %32.41 – 32752
Mustafa Akıncı: %29.82 – 30132
Tufan Erhürman: %21.55 – 21777
Kudret Özersay: %5.72 – 5784
Erhan Arıklı: %5.35 – 5406
Serdar Denktaş: %4.29 – 4338
Fuat Çiner: %0.30 – 301
Arif Salih Kırdağ: %0.26 – 262
Alpan Uz: %0.14 – 137
Ahmet Boran: %0.07 – 70
Mustafa Ulaş: %0.06 – 64