Cumabekov: Kırgızistan, Sırbistan ile işbirliğini genişletmek istiyor

Güncel
_QHA Ankara
20 Mayıs 2019, 22:47
_QHA Ankara
20 Mayıs 2019, 22:47

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Kırgızistan’ın Sırbistan ile işbirliğini genişletmede istekli olduğunu açıkladı.

Cumabekov, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Parlamenterler Asamblesi (PA) Konsey oturumu çerçevesinde Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Verolyub Arsic ile bir araya geldi.

Cumabekov, Kırgızistan ile Sırbistan arasında karşılıklı çıkarların her alanında temas noktalarının belirlenmesini amaçlayan siyasi istişarelere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Cumabekov, iki ülkenin parlamentoları arasındaki işbirliğin devletlerarası ilişkilerin güçlendirilmesinde ve geliştirilmesinde büyük rol oynadığını ve Kırgızistan Meclisi ile Sırbistan Ulusal Meclisi arasında işbirliği kurma sürecini başlatmak istediğini söyledi.

Cumabekov, çalışmaların şu anda Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile Sırbistan arasında bir serbest ticaret bölgesi konusunda anlaşmaya varılması konusunda başladığını vurguladı.

Sıcak karşılamalarından dolayı Cumabekov’a teşekkür eden Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Verolyub Arsic, Sırbistan Ulusal Meclisinin hem ikili hem de parlamentolar arası işbirliğini artırmakla ilgilendiğini ifade etti.