Çubarov, Zelenskiy'i Fransa ve Almanya konusunda uyardı

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 14:53
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 14:53

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Fransa ve Almanya’nın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e kendilerine farklı bir tutum empoze etmeye çalıştıklarını söyledi.

“KIRIM VE UKRAYNA VATANDAŞLARI HAKKINDA BİR KELİME BİLE EDİLMİYOR”

ZIK haber ajansı için konuşan Çubarov,  “Macron için, Rusya’nın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine (AKPM) geri dönmesinin en büyük gerekçesi, Rusya vatandaşlarının sözde Avrupa hukuku dışında kalabilmesi olduğu için çok öfkeliyim. O zaman Ukrayna vatandaşları, yüz binlerce Kırım Tatarı, Rus saldırganlığı sonucunda hayatını kaybeden 14 bin Ukrayna vatandaşının aileleri ne olacak? İşgalci ülkenin vatandaşları yani Rus vatandaşlarının çıkarları dile getiriliyor fakat Kırım ve Ukrayna vatandaşları hakkında bir kelime bile edilmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in, Batı’nın Ukrayna’ya teklifleri ve Avrupalı liderlerin de açıklamaları konusunda daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

“BATI’NIN TEKLİFLERİ KONUSUNDA ÇOK DİKKATLİ OLMALI”

Çubarov, “Şu an büyük bir oyunun başladı. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve tüm Ukrayna halkı, Batı’nın teklifleri konusunda çok dikkatli olmalı. Fransa ve Almanya, iki usta gibi şimdiki genç Ukrayna Cumhurbaşkanı’nı alıp ona istedikleri tutumu dayatabileceklerini düşünüyorlar. Ancak halk; Ukrainler ve Kırım Tatarları bunu yapmalarına izin vermeyecek.” diye konuştu.

Daha önce Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada sözde Rusya vatandaşlarının olumsuz etkilenmemesi için Rusya’nın Avrupa Konseyinden tamamen çıkmasına karşı olduğu ifadelerinde bulunmuştu.

Buna karşılık Zelenskiy, Ukrayna işgal edilen bölgelerindeki egemenliği geri kazanana kadar Rus heyetinin, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine geri dönmesi için bir nedenin olmadığını vurgulamıştı.