Çubarov'un siyasi tutsaklar konusunun görüşüldüğü toplantıya katılmasına izin verilmedi

Haberler
E. K.
01 Ekim 2020, 13:38
E. K.
01 Ekim 2020, 13:38

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları, Donetsk ve Lugansk Bölgeleri ile Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin İşgalden Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu, Milli Azınlıklar ve Milletlerarası İlişkiler Komitesinin video konferans yöntemiyle yapılan toplantısının siyasi tutsaklar konusunun görüşüldüğü bölümüne katılmasına izin verilmedi. Gerekçe olarak Refat Çubarov’un devlet sırrına erişiminin olmaması gösterildi.

“SAHİP OLDUĞUMUZ BİLGİLERİ, BAZI İSTİHBARAT SERVİSLERİMİZ HAYAL BİLE EDEMEZLER”

Ukrayna’nın Suspilne Krım televizyonunda yayınlanan bir programa katılan Çubarov, “Siyasi tutsaklar konusu görüşüldüğünde, Meclis Başkanı olarak benim toplantıdan ayrılmam istendi, çünkü sözüm ona toplantıda gizli nitelik taşıyabilecek bazı bilgiler verecek kurum temsilciler varmış, benim ise devlet sırrına erişimim yokmuş. Ki, Meclis’te sahip olduğumuz bilgileri ve günlük irtibatlarımızı bazı istihbarat servislerimiz hayal bile edemez.” şeklinde konuştu.

Komitenin bu tutumuna çok şaşırdığını kaydeden Çubarov, “Öte yandan bu komite üyesi milletvekillerinden sanırım hiçbirinin devlet sırrına resmi erişim izninin olmadığını biliyorum. Ama onlar böyle istemiş.” dedi. KTMM Başkanı, bu çalışma tarzının öncelikle Ukrayna devletinin yararına olmadığını anlatmaya devam edeceklerini kaydetti.