Çubarov'un Kırım’a yürüyüş düzenleme anonsu işgalci ve işbirlikçilerde panik yarattı

Haberler
Anife Bilal
23 Ocak 2020, 17:32
Anife Bilal
23 Ocak 2020, 17:32

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının 2 Mayıs 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a düzenlemeyi planladığı “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü”ile ilgili yaptığı açıklamaları, Kırım’ın işgalci yönetiminde panik yarattı.

KTMM Başkanı Çubarov’un açıklamasını yorumlayan Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov yaptığı küstah açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer iş gerçekten sınırı yasa dışı geçmeye ve Rus toprağına girmeye kadar varırsa, bu eylemler tabii ki sert bir şekilde bastırılacaklar.”

SÖZDE SENATÖRDEN “PROVOKASYON” DEĞERLENDİRMESİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya Federasyon Konseyi’nin sözde senatörlüğüne seçilen Kırımlı işbirlikçi Sergey Tsekov ise, Kırım’a yapılmaya planlanan yürüyüşü “provokasyon” olarak değerlendirdi ve KTMM Başkanı Çubarov’u “provokatör” olarak adlandırdı.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİNE TERÖRİST YAKIŞTIRMASI!

Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı, sözde milletvekilli Natalya Poklonskaya ise yürüyüşe katılanları “balonlarla süslenmiş tutuklu nakil araçlarıyla” karşılamayı teklif etti.