Çubarov, uluslararası örgütleri Kırım Yürüyüşüne davet etti

07 Mart 2020, 02:25

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov 6 Mart 2020 tarihinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin oturumunda, uluslararası kurumların temsilcilerini 3 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenecek olan Kırım Yürüyüşüne katılmaya çağırdı. 

Konuyla ilgili açıklamasında Çubarov, “Saldırganı ve işgalciyi uluslararası hukuka uymaya zorlayabilecek etkili mekanizmaların bulunmaması hakkında konuşmaları desteklemiyoruz. Bu nedenle Kırım Tatar Milli Meclisi ‘Dünya Şiddete ve İşgale Karşı: Onur Yürüyüşü’ eylemini düzenlemek için kamu girişimi başlattı. 3 Mayıs 2020 tarihinde Ukrayna ve Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Kırım’ın idari sınırında planlanan bu eyleme ulusal parlamento temsilcilerini ve parlamenter kuruluşların meclis üyelerini davet ediyoruz.” diye konuştu.

Çubarov, BM Güvenlik Konseyi katılımcılarına eylemin amacını anlatırken, şu ifadeleri kullandı:

“Amacımız; BM, AGİT, Avrupa Konseyi de dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlara, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemek için kararlarını uygulamakta yardımcı olmak. Böylece Kırım Tatar halkının, Ukrainlerin – milliyetleri ne olursa olsun Kırım’da yaşayan tüm Ukraynalı vatandaşların hak ve özgürlüklerini sağlamaktır.”

BM Güvenlik Konseyi
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: