Çubarov: Ukraynalı yetkililerin Kırım'la ilgili söylemleri çok değişti

Haberler
Elvina Khalilova
08 Mart 2020, 12:49
Elvina Khalilova
08 Mart 2020, 12:49

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna hükûmetinin işgal edilen Kırım’la ilgili söyleminin “değiştiğini” ifade etti.

Voice of America’ya verdiği röportajda KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Çubarov konuyla ilgili olarak, “Retorik çok değişti. Yetkililer Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu söylemeye devam ediyor, ancak bu bölgelerin kimin tarafından işgal edildiğini ve bu işgalin kimin suçu olduğunu söylemiyorlar. Tüm bu olaylarda Rusya’dan bir faktör olarak söz etmiyorlar. Dahası, barışın önemi hakkında konuşanlar -kesinlikle adil bir görüş-, böyle bir barışın daha sonra fazlasıyla sefalet getireceğini açıklamayan herkesin bundan sorumlu olacağını anlamalılar. Eğer böyle bir plan gerçekleşirse Rusya, Ukrayna’ya dair her şeyi yok etmeye başlayacak, insanlar da gelip, ülkeyi bu hale getirenden hesap soracak. ” ifadelerini kullandı. 

Çubarov sadece gerçeği vurgulamanın yeterli olmadığını, gerçeği sonuna kadar söylemek gerektiğini belirtti. Ayrıca radikal bir baskı uygulamadan Rusya’nın uluslararası hukuk sınırlarına dönmesi için yollar aramanın işin yarısı olduğunu ve bu hususun ilerde başka ülkeler için de bir tehlike olabileceğini ifade etti.