Çubarov: Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinin, Suriye’deki mültecilerle ilgili sorumluluk duyduğunu görmüyorum

Haberler
Anife Bilal
02 Ekim 2020, 18:04
Anife Bilal
02 Ekim 2020, 18:04

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna yönetimini, Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında bulunan Ukrayna vatandaşlarının tahliye edilmesi konusunda yardım etmeye davet etti.

KTMM Başkanı Çubarov, dün çevrimiçi basın toplantısı düzenleyerek Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında bulunan yüze yakın Ukrayna vatandaşı olan kadın ve çocuk hakkında bilgi verdi. KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna yönetiminden bu kişileri ülkeye geri getirme konusunda yardım istedi.

REFAT ÇUBAROV’DAN UKRAYNA HÜKUMETİNE MÜLTECİ ÇAĞRISI

Refat Çubarov, “Bana öyle geliyor ki, sonraki adımlar içim siyasi karar eksik. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinin konu ile ilgili tutumunu anlamıyorum. Her insanın hayatının paha biçilemez olduğu hakkında sıradan şeyler söylemek istemiyorum. Devletimiz 5, 7, 10 kişiyi kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptığında bunu ayakta alkışlıyorum… Fakat insanlar, kendilerini hayatlarının tehlikede olduğu bir durumda bulduklarında bizim eşit derecede yükümlü ve sorumlu olmamız gerektiğini bir kere daha söylemek istiyorum.  Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinin, Suriye’deki mültecilerle ilgili bir sorumluluk duyduğunu görmüyorum.” dedi.

KTMM’nin Suriye’deki mültecilerin tahliyesi ile ilgili çalışmaları, yardım için başvuranlara zarar vermemek için çok dikkat çekmeden halletmeye çalıştığını belirten Çubarov, Ağustos 2019’ten beri bu yönde yapılan çalışmaların yavaşladığını ve daha sonra tamamen durduğunu ifade etti.

KTMM’nin her hafta 2-3 yardım çağrısı aldığını belirten Çubarov, “Mayıs 2019’da hazırladığımız listede 72 kişi yer alıyordu. Bu insanların 43’ü küçük çocuk. Sorunun büyüdüğünü görünce Ukrayna devletine başvurduk. İlgili devlet organlarına başvuru yaptık.” diye belirtti. KTMM Başkanı, Mayıs 2019’da Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında  yüzde 94’ü kadın ve çocuk olmak üzere toplamda yaklaşık 73 bin kişinin bulunduğunu bu sene ise kamptaki mülteci sayının 85 bini aştığını kaydetti.

Çubarov, “Ukrayna yönetiminin yetkilerini yerine getirmesini isterdim. Vatandaşlarımızı kurtaracağımız zaman onları sınıflara göre ayırmamız gerektiğini kabul edemiyorum.” dedi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANLIĞI OFİSİNDEN KTMM BAŞKANINA CEVAP

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Refat Çubarov’un Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında bulunan Ukrayna vatandaşlarına ilişkin açıklamasını değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Çubarov’u Suriye’deki mülteciler sorununu “siyasileştirmemeye” davet etti. 

Diplomatların, özel servis ve istihbaratın Suriye’deki kampta kalan Ukrayna vatandaşlarının dönüşü üzerinde çalıştığı kaydedilen açıklamada, “Adı geçen bölgede, bir şekilde DAEŞ tarafından kontrol edilen topraklarda bulunan her yetişkin insan, belirli şahsi geçmişe sahip ve bu hikayenin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bunun dışında Al-Hol mülteci kampından vatandaşlarımızı tahliye etmek amacıyla Ukrayna’nın özel organları, güvenlik durumunu gözlemek ve gerçekten olası tahliye yollarını bulmak için gizli önlemler de dahil olmak üzere bir dizi pratik önlem uygulamaktadır.” denildi.

Çubarov Ağustos 2020’de, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’a Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında bulunan Ukrayna vatandaşlarının tahliye edilmesine yardımcı olma çağrısında bulunmuştu.