Çubarov: Türkiye, bölgeye denge getirebilir

Haberler
E. K.
04 Kasım 2020, 13:06
E. K.
04 Kasım 2020, 13:06

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için oluşturulan Kırım Platformu ile ilgili Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu. Çubarov, “Türkiye, komşu ülkelerle askeri ve diğer alanlarda iş birliğini güçlendirdikçe tek bir devletin hegemonyasını sona erdirip bölgeye bir denge getirebilir.” dedi.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerini ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için oluşturulan Kırım Platformu ile ilgili Anadolu Ajansına açıklamalarda bulunan Refat Çubarov, Batı ülkeleri ve Türkiye’nin de katılacağı Kırım zirvesinin gelecek yıl gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi. Zirvenin Kırım’ın geleceğini müzakere etmek için yeni bir uluslararası platform olacağını belirten Çubarov, KTMM’nin bu inisiyatifi desteklediğini ifade etti.

“KIRIM YARIMADASI, KIRIM TATARLARININ VATANIDIR”

Çubarov, KTMM’nin de platform kapsamında masada yer alması gerektiğini aktararak, “Çünkü Kırım yarımadası Kırım Tatarlarının vatanıdır, yerel unsur olan Kırım Tatarlarının toprağıdır. Kırım’ın geleceği ve Kırım Tatar milletinin geleceği birdir, bu nedenle masada Kırım Tatarları da mutlaka olmalıdır.” değerlendirmelerinde bulundu.

“KIRIM, PUTİN İLE DİYALOG YOLUYLA KURTULMAZ”

Ukrayna Hükümetinin Kırım konusunu diyalogla çözmek istediğini ancak bunun yeterli olmadığını düşündüklerini aktaran Çubarov, “Kırım, Putin ile diyalog yoluyla kurtulmaz. Çünkü Putin diyaloğu yalnızca kendisi faydalanmak için kabul eder, adalet için değil.” dedi.

Çubarov, “Moskova, Kiev’le Kırım’ı konuşmaya yanaşmıyor. Batılı ülkeler ise Kiev’e evet Kırım’ı kurtaracağız ama önce Donbas sonra Kırım diyorlar, biz buna katılmıyoruz. İkisi de beraber görüşülmeli. Devletin toprak bütünlüğü bir kerede tamamlanır.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE, BÖLGEYE DENGE GETİREBİLİR”

Refat Çubarov, Ukrayna’nın Moskova’nın tahakkümünü kırması halinde büyük potansiyeli olduğunu ve Karadeniz’de ekonomik ve stratejik açıdan önemli bir devlet olduğunu hatırlatarak, “Son dönemde Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin kuvvetlenmesinden çok memnunuz.” dedi.

Türkiye’nin bölgede Ukrayna ve diğer ülkelerle bir barış mekanizması kurma potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Çubarov, “Rusya, bölgede emperyalist planlarına devam edecektir. Bu sebeple Türkiye, komşu ülkelerle askeri ve diğer alanlarda iş birliğini güçlendirdikçe tek bir devletin hegemonyasını sona erdirip bölgeye bir denge getirebilir.” ifadelerini kullandı.