Çubarov, Suriye’deki mülteci kampından Ukraynalıları tahliye etmeye yardımcı olan herkese teşekkür etti

Haberler
Anife Bilal
06 Ocak 2021, 12:18
Anife Bilal
06 Ocak 2021, 12:18

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Suriye’de mülteci olarak bulunan Ukrayna vatandaşlarının ülkelerine tahliye edilmesi için çalışan tüm yetkililere teşekkür etti. 

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov dün yaptığı açıklamada, Suriye’den Ukrayna’ya 31 Aralık 2020 tarihinde tahliye edilen 2 kadın ve 7 çocuğu ziyaret ettiğini bildirdi. Suriye’den getirilen 9 kişinin şu an adaptasyon sürecinden geçtiğini belirten KTMM Başkanı, Ukrayna vatandaşlarını ülkelerine tahliye etme konusunda çalışan tüm yetkililere teşekkür etti. Bununla birlikte Çubarov, Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında bulunan Ukrayna vatandaşlarının en kısa zamanda ülkelerine dönebileceği konusundaki umutlarını dile getirdi.

“BİRLİK OLURSAK VATANDAŞLARIMIZI KORUYABİLİRİZ”

Yaptığı açıklamada Suriye’den tahliye edilen kadınları ziyaret ettiğini bildiren Çubarov, “KTMM adına Ukrayna vatandaşlarının (kadın ve çocukların) vatanlarına tahliye edilmesi sürecinde yer alan ve yer almaya devam eden herkese minnettarlığımızı bildiriyorum. Tüm Ukrayna vatandaşları, Suriye’den tahliye edilince onların isimlerini seslendirebileceğimizi ve bu süreçte yer alan diplomat, özel servis çalışanları, gazeteciler, sivil aktivist, dini görevlileri, milletvekillerine şahsi olarak teşekkür edebileceğimizi biliyorum. Hepimize güç, bilgelik, güven ve birlik diliyorum; böylece biz vatandaşlarımızı koruyabilir ve geçici işgal atında bulunan Kırım, Donetsk ile Lugansk bölgelerini bazı kısımların üzerindeki Ukrayna egemenliğini yeniden sağlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

ÇUBAROV, TÜM UKRAYNALILARIN TAHLİYESİ KONUSUNDA UMUTLU

Ukrayna vatandaşı olan kadın ve çocukların, Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında kalmaya devam ettiğini vurgulayan KTMM Başkanı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve özel servislerin sergilediği koordineli faaliyetlerin sonuçlarının yakın gelecekte tüm Ukrayna vatandaşlarının başarılı bir şekilde tahliye edilmesi konusunda umut verdiğini belirtti.

Bilindiği gibi, Suriye’de mülteci konumunda olan Ukrayna vatandaşlarından 9 kişi 31 Aralık 2020 tarihinde Kıyiv’e getirildi.