Çubarov: Rus işgalciler Kırım Tatarlarının birbirine verdiği desteği tehdit gibi algılıyor

Haberler
Anife Bilal
08 Kasım 2021, 15:42
Anife Bilal
08 Kasım 2021, 15:42

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulayarak halkı korkutmaya ve birliği bozmaya çalıştığını belirterek, “Rus işgalciler için Kırım Tatarlarının birbirlerine verdiği destek bir tehdittir” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’ın sözde yönetiminin Kırım Tatarlarına baskı uygulayarak halkı korkutmayı ve yarımadayı terk etmesini sağlamayı hedeflediğini ifade etti.

“KIRIM TATARLARININ BİRBİRİNE VERDİĞİ DESTEĞİ TEHDİT OLARAK ALGILIYORLAR”

Kırım Haber Ajansına konuşan KTMM Başkanı, “İşgalciler insanlara birbirine destek vermesini bile engellemeye çalışıyor. Rus işgalciler Kırım Tatarlarının birbirine verdiği desteği tehdit olarak algılıyor. Alıkonulan insanların hala mücadelesini devam ettirdiğini, suçlamaları kabul etmediğini görüyorlar. Bu yüzden halkın alıkonulan soydaşlarına verdiği manevi desteği de kesmek istiyorlar.” dedi. 

İşgalci Rus yönetiminin Kırım Tatarlarının mahkemelere katılmasını ve soydaşlarına destek vermesini istemediğini belirten Çubarov, “Kendi halkını susturdukları gibi Kırım Tatarlarını da susturmak istiyorlar” ifadeleri kullandı.