Çubarov: Putin, Ukrayna'ya karşı saldırıya hazırlanıyor

01 Haziran 2020, 13:02

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son zamanlarda düşüşe geçen reytingini yükseltmek için Ukrayna’ya saldırabileceğini ifade etti.

Apostrof internet sitesine konuşan KTMM Başkanı Çubarov, petrol fiyatlarının düşmesi ve koronavirüs salgını yüzünden Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Putin’in kısa süre içinde zor duruma düştüğünde dikkat çekerek, “Reytingi düşüyor, her gün zor olan ve çözülmesi gereken onlarca güncel konu birikiyor. Bunlar ekonomik, sosyal konular, ayrıca Rusya’nın geçen senelerde yüz yüze geldiği jeopolitik sorunları; bunlar Suriye ve Libya. Tabii ki buraya Kırım ve Donbas bölgelerinin işgali dolayısıyla uygulanan uluslararası yaptırımlar da dahil. Putin bir şekilde Rusya vatandaşlarına 2014 yılındaki gibi başarılı bir ‘maço’ olarak kalmaya devam ettiğini göstermek için can atıyor. Önceki eylemlere ve tavırlarına bakarak istediğini yapmak için onun bir fırsat arayacağını ve bir olay yaratacağını tahmin edebiliriz.” diye kaydetti.

“PUTİN RUSYA’NIN HİÇBİR SORUNUNU ÇÖZEMEDİ”

Putin’in Rusya’nın içinde hiçbir sorunu çözemediğini belirten KTMM Başkanı, son üç ayın koşullarının onun iyi çalışan bir ekibe sahip olmadığını gösterdiğini ifade ederken, “Son yıllarda inşa ettiği ve çok övündüğü yönetim sistemi nedense zor şartlar altında halk sağlığını koruma alanında çalışmadı. Bu yüzden bir dış aldatmaca seçeneği kalıyor.” dedi.

“PUTİN, UKRAYNA’YA SALDIRMAK İÇİN BAHANELER UYDURUYOR”

Öte yandan Çubarov, Putin’in Kırım’a su sağlama konusunu da gündeme getirebileceği fikrini ifade etti. Rusya Devlet Başkanının, Ukrayna’ya karşı savaş başlatmak için çeşitli bahaneler uydurmaya başlayacağını kaydeden Çubarov, “Kıyiv’in ‘Kırım’da yaşayan insanların seçimini, Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü ve tüm uluslararası sözleşmeler ile doğrulanan kendi kaderini tayin etme hakkını’ kabul etmediğini söyleyecek. Bu sebeple de Kıyiv’in yarımadayı yıllardır susuz bırakarak Kırım’daki insanları dize getirmeye ve yok etmeye karar verdiğini, ayrıca bu durumun yüz binlerce insanı ve yarımada ile Karadeniz bölgesinin ekolojisini etkilediğini iddia edecek.” dedi.

“SALDIRGANLIĞINI HAKLI ÇIKARMAK İÇİN ÇOK ŞEY YAPABİLİR”

Çubarov, Putin’in imajını desteklemek ve Ukrayna’ya karşı yürüttüğü askeri saldırganlığını genişletmek arzusunu haklı çıkarmak için çok şey yapabileceğini vurguladı.


Kırım
REFAT ÇUBAROV
Rus saldırganlığı
Rusya
Bunlara da bakın: