Çubarov: Putin, "Kırım Tatarsız Kırım" planını sonuçlandırmaya çalışıyor

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mayıs 2019, 16:49
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mayıs 2019, 16:49

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın Kırım Tatarları üzerinden gerçekleştirmeye çalıştığı propaganda ve algı operasyonlarına dikkat çekti.

Çubarov, Ukrayna politikasından Rusya’nın sistematik baskılarına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la görüşmesinden Türkiye ile Ukrayna arasındaki ortak projelere birçok meseleyi QHA (Kırım Haber Ajansı) mikrofonuna değerlendirdi.

RUSYA’NIN KATERİNA’DAN STALİN’E “KIRIM’SIZ KIRIM” POLİTİKASI

Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümünün Türkiye’de ilk kez resmî programla anılmasını değerlendiren KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Çubarov şu sözleri kaydetti, “18 Mayıs 1944 senesinde olan sürgünlükle ilgili hem Ukrayna’da hem diğer ülkelerde önceden böyle matem tedbirleri gerçekleştirmeyi planlamıştık ama Türkiye’ye geldiğimiz zaman burada (sadece) oturumlar değil de farklı ve büyük bir plan hazırlanmıştı. Burada (konuyla ilgili) kitapların yazılması ve basılması, sergiler, foto sergileri ve bu oturum (yapılıyor)… Her sene Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapılırdı taziye şeklinde. Kırım Tatar halkının başına gelen bu cinayet etrafında açıklamalar yapıldığında, bu günde Kırım Tatar milletinin Türkiye tarafından desteklendiği bildirildi. Böyle çıkışta bulunulması, bakanların ve sayın cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) böyle bir açıklama yapması ilk seferdir.”

“İnşallah bu başlangıç devam eder ve daha çok yerleşir.” diyen Çubarov, “Buradaki konuşmaların içinde bence en genel fikir, 75 sene önce olan bu cinayeti anmak, öyle anmak gerek ki gelecekte böyle facialar -sadece Kırım Tatarlarının değil- hiçbir milletin başına gelmesin. Bu tedbirlerin maksadı şimdiki Kırım’da işgalci ülke Rusya Federasyonu tarafından Kırım Tatarlarına yapılan cinayetleri durdurması. Çünkü 75 sene öncesi yapılan bu cinayet, tarihte tek değildi. Ondan da önce 236 sene Rusya tarafından Kırım ilk kez işgal edilmişti. Sonra yüzyıl boyunca orada çeşitli Kırım Tatarlarına yönelik cinayetler (nedeniyle) milletimiz ana vatanlarından gitmeye mecbur olmuştu, ondan sonra da Stalin gelmişti. Stalin, Büyük Katerina’nın Kırım Tatarsız Kırım isteğini gerçekleştirmeye çalıştı.” dedi.

PUTİN, STALİN’İN POLİTİKALARINI DEVAM ETTİRİYOR

“Şimdi on yıllardır milletimiz sürgünde mecburi orada tutuldu. Gelip yerleştik dediğimiz zaman Rusya oraya geldi ve Putin, şimdi Stalin’in beceremediğinin sonunu getirmeye çalışıyor. İşte bunların hepsi burada konuştuğumuz bu medyaların vasıtasıyla, toplumlar bu tarihte, hayatımızda olan bu faciaları anlayıp, Rusya gibi ülkelere diğer milletlere böyle baskın yapma fırsatı vermemeleri. Duygularım bu yönde, bunları anlatmaya çalıştım. İnşallah anlamıştırlar.

ZELENSKİY’İN KIRIM’LA İLGİLİ POLİTİKASI

Çubarov, Zelenskiy’in Kırım’la ilgili politikasına ilişkin yorumu sorulduğunda şu değerlendirmelerde bulundu:

“19-20 Mayıs’ta yeni seçilen Volodımır Zelenskiy, Ukrayna cumhurbaşkanı vazifelerini resmi olarak üstlendi. Yemin töreni gerçekleştirildi. Yemin töreninden sonra bütün bu Ukrayna anayasasında gösterilen cumhurbaşkanının vazifeleri ona verildi. Seçim kampanyaları zamanında da Zelenskiy, (detaylı açıklamalar yapmadı desek yanlış olmaz çünkü gerçekten de çoğu (açıklamasında), dış politikada Rusya’ya alakalı çeşit türlü suallerde kendi fikirlerini (detaylıca) paylaşmamıştı. O sebeple hepimizin çok büyük rahatsızlığı vardı. Ne olacak? (Zelenskiy) Cumhurbaşkanlığı vazifesini aldıktan sonra Kırım’la ilgili Kırım Tatarlarıyla ilgili hatalar yapar mı yapmaz mı? Yemin etmeden birkaç gün önce de Kırım’la ilgili açıklamalar yapmıştı. Bizim için böyle devam edilse, ansızın değişmezse söyledikleri politika Poroşenko’nun zamanından çok farklı olmayacak. Zelenskiy Ukrayna’nın işgal edilen topraklarını geri almaya çalışmaya devam edeceğini, ABD’ye Ukrayna’ya destekleri için teşekkür ettiğini bildirdi. Daha sık çalışmaya çağırdı. Aynı zamanda (Zelenskiy) Almanya ve diğer Avrupa ülkelerin tarafından Rusya’yla iş birliğinde gaz borularına karşı çıktı ve ABD’ye bunlara karşı “yaptırımları kabul etseniz” iyi olur dedi.

Bugüne dek yapılan açıklamalarında büyük rahatsızlıkları yoktu. Yarın, bir hafta sonra, bir ay sonra nasıl olacak hayat gösterir.”

KREMLİN’İN KIRIM TATARLARI ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONUNA DİKKAT

Rusya’nın sözde Kırım Tatar Forumu düzenleme çalışmalarına ilişkin uyarıda bulunan Çubarov, Kremlin’in algı operasyonuna dikkat çekti.

KTMM Başkanı konuyla ilgili olarak şu sözleri söyledi:

“Bu aslında Moskova’nın politikası eskiden beri. Eğer onlar bir topluma, Kırım Tatarlarına diz çöktüremezlerse ya da insanlarımızı kendilerine bağlamayı (beceremediklerinde) onlar paralel oluşumlar kurmaya uğraşıyorlar. Hatırlarsınız 2-3 sene evvel onlar seçilen kurultay delegelerinden 125-126 tanesini kendi taraftarları yapıp kurultayı toplayıp yeni meclislerini kurmaya çalışmışlardı. 60 milletvekilini dahi kendi taraflarına (çekmeyi) beceremediler. Bunlardan vazgeçtiler.

Geçen sene tantanalı şekilde çeşitli ülkelerde Kırım Tatar medeniyeti Kırım Tatar festivalleri gerçekleştirmeye uğraştılar. Türkiye’de, Ankara’da. Burada bir şey olmadı, yapamadılar. (Çektikleri) videoları bütün dünyaya dağıtmaya uğraştılar. Şimdi (ülkelerinde) bütün Kırım Tatarlarının temsilcilerini davet edip böyle bir forum düzenlemeleri…
Bence DKTK’ya (Dünya Kırım Tatar Kongresi) karşı bunu yapıyorlar. Elbette onları (temsilcileri) getirebilirler belki 100, belki 150 (kişi) bilmiyorum. Onlarla iş birliği yapan kişileri. Buradan da (Türkiye) bir-iki kişi alabilirler. Ama yine de (bu şahıslar) diasporamızda pozisyonları olan derneklerden cemiyetlerden birisi olmayacak. O anlaşıldı. Ama yine de Rus işgalcilerce bu o kadar önemli değil. Onlar video çekip bütün dünyaya dağıtmak (istiyor). Hani desinler ki “Moskova’da dünya Kırım Tatar forumu (yapıldı).

Ayrıca burada bir şey söylemek gerekmiyor. Milletimiz çok akıllı. Diasporamız da bütün derneklerimiz de farkındadır, vaktinde açıklama yapmak gerek insanlar doğrusunu bilmek zorunda.”

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY’LA YAPILAN GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la Kıyiv’de (Kiev) görüşmesi hakkında da açıklamalarda bulunan Çubarov, “(Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay) Heyetin başında (Ukrayna Parlamentosuna) geldi. Mecliste (Zelenskiy’in) yemin töreninden sonra heyetle görüştük. Planladığımız bazı meselelere devam edeceğimizi konuştuk. Kıyiv’de büyük cami yapılması, Dnipro’da 100 yıl önce Kırım Tatarlarının kurduğu tarihi caminin -geçen yıl bize geri verildi, ondan önce orada spor okulu yapılmıştı- (inşası)… Kırım Tatar Milli Meclisi ve Ukrayna’da çeşitli bakanlıklarda görevli Kırım Tatarlarının Türkiye-Ukrayna ilişkilerini sıkı hale getirmeye devam ettiklerini belirtti. İleride Türkiye’de gerçekleştirilecek görüşmeyi müzakereleştik.”dedi.