Çubarov: Putin'in kararnamesi, Kırım'ın sömürgeleşmesini hızlandırıyor

25 Mart 2020, 20:21

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan ve işgal edilen Kırım’ı ilgilendiren sözde kararnameyi, “yarımadanın sömürgeleşmesini hızlandırmaya yönelik bir adım” olarak nitelendirdi.

Sözde kararname, işgal edilen Kırım’ın neredeyse tüm bölgelerinin, Rusya vatandaşı olmayan kişilerin arazi sahibi olamayacağı bölgeler listesine eklenmesini öngörüyor.

KTMM Başkanı Refat Çubarov’un konuyla ilgili açıklamasında, “Onlar (işgalciler) kendilerine göre Rus vatandaşlarının Kırım’a taşınma sürecini hızlandıracak sözde yasal mekanizmayı oluşturuyorlar. Bunun için neleri eksik? Kaynak ve arazi yetersiz. Kırım’a getirmek istedikleri herkesi yarımadaya yerleştirmek için Rusya’da yeterince kaynak yok. Bu yüzden, Rus vatandaşlarının Kırım’a yerleşmesini teşvik etmek için uygun şartlar oluşturmaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“BU KARARNAMENİN, KİME KARŞI KULLANILACAĞI BELİRSİZ”

Rus pasaportları almak zorunda kalan Kırım sakinlerinin de tehlike altında olduğunu belirten Çubarov, “Sadece Rus vatandaşlığı almayı reddeden Kırımlıların bundan etkileneceğini düşünmemek gerekiyor. Bu kararnamenin, kime karşı kullanılacağı şimdilik belirsiz… Rus yönetimi, işgalden sonra Rus pasaportu almak zorunda kalan Kırımlıları herhangi bir anda Ukrayna vatandaşı ilan ederek onların arazilerine el koyabilir.” diye konuştu.

Bunun dışında KTMM Başkanı Çubarov, söz konusu “kararname” ile, işgalci Rusya’nın, tüm muhalifleri işgal ettiği Kırım’ın dışına itmeye ve yarımadadaki askeri varlığını pekiştirmeye çalıştığını kaydetti.


arazi
Kırım'ın işgali
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: