Çubarov: Kırım Yürüyüşü eylemi mutlaka yapılacaktır

Haberler
Anife Bilal
30 Eylül 2020, 12:04
Anife Bilal
30 Eylül 2020, 12:04

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 3 Mayıs 2020’de düzenlenmesi planlanan fakat koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen Kırım Yürüyüşü’nün her türlü engele rağmen gerçekleşeceğini vurguladı.

Krım.Realii Radyosuna konuşan KTMM Başkanı Çubarov, Kırım Yürüyüşü eyleminin 3 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenmesinin planlandığını ancak koronavirüs salgını nedeniyle KTMM’nin yürüyüşü ertelemek zorunda kaldığını hatırlattı. 29 Eylül 2020 tarihinde açıklamalarda bulunan Çubarov, salgın kısıtlamaları kalkar kalkmaz KTMM’nin Kırım Yürüyüşü eyleminin hazırlık çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

“BU EYLEM MUTLAKA YAPILACAKTIR”

KTTM Başkanı, “Eylemde, Kırım Tatarları, Ukrayna vatandaşları ile birlikte, Ukrayna anakarasından Rus işgali altındaki yarımadaya Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı’nı (AGİT), Avrupa Konseyi’ni (AP) temsil eden ünlü Avrupalı siyasetçilerin de yürümesini istiyorduk. Şartlar izin verir vermez, devlet sınırları açılır açılmaz yürüyüş hazırlık çalışmalarına geri döneceğiz. Bu eylem mutlaka yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

KIRIM YÜRÜYÜŞÜ EYLEMİ

Bilindiği gibi, 27 Ocak 2020’de İşgal altındaki Kırım’a yürüyüşü planlama ve yürütme ile ilgilenen kurul oluşturuldu ve KTMM Başkanı Refat Çubarov “Dünya Şiddete ve İşgale Karşı: Onur Yürüyüşü” isimli eylemin 3 Mayıs 2020’de yapılacağını bildirdi. Yürüyüşün Kırım Tatar Milli Meclisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a giriş yasağının 6. yıl dönümünde düzenlenmesi planlanıyordu.

Çubarov,  Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna insan hakları gözlem misyonu ve AGİT Ukrayna gözlem misyonunun başkanlarını ve üyelerinin, ayrıca BM, AKPM ve diğer uluslararası örgütlerin temsilcilerinin yürüyüşe katılmaya davet edileceğini açıkladı.

İlgili haber: Çubarov’un Kırım’a yürüyüş düzenleme anonsu işgalci ve işbirlikçilerde panik yarattı

Kırım’ın işgalci yönetimi KTMM’nin organize ettiği eylemi provokasyon olarak adlandırdı ve eyleminin “sert bir şekilde bastırılacağını”  belirtti. Bununla birlikte işgalciler 3 Mayıs 2020 öncesinde Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıtları” dağıttı.