Çubarov: Kırım Tatarları, Kırım'da düzenlenecek olan yasa dışı referandumu boykot edecek

Haberler
Anife Bilal
03 Haziran 2020, 22:14
Anife Bilal
03 Haziran 2020, 22:14

Rusya’da düzenlenecek olan anayasa değişikliği referandumunun tarihi 1 Temmuz 2020 olarak açıklandı. Rus işgali altındaki Kırım’da da yasa dışı bir şekilde oylama yapılacak. Putin’in skandal anayasa değişikliği teklifini ve yaşanan süreci, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. KTMM Başkanı Çubarov, işgal altındaki yarımadada yaşayan Kırım Tatarlarının yasa dışı referanduma kesinlikle katılmayacağının altını çizdi.

RUSYA’DA TÜRK VE MÜSLÜMAN HALKLARIN HAKLARINI ORTADAN KALDIRAN SKANDAL ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Bilindiği gibi Rusya Federasyonu, işgal ettiği Kırım’da daha önce de yasa dışı seçimler düzenlemişti. Ukrayna ve uluslararası toplum, işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde seçimlerin yasal bir geçerliliğinin olmadığını her fırsatta vurguluyor ve sonuçlarını tanımıyor. Temmuz ayında, Kırım’da yeniden Rus bayraklı seçim sandıkları kurulacak. Rusya’daki anayasa referandumu, 22 Nisan 2020 tarihinde yapılacaktı ancak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenmişti.

Benzer haber: Rusya’da yeni anayasa değişikliği: Türk ve Müslüman halkların yaşam hakkı yok ediliyor

KIRIM TATARLARI, KIRIM’IN İŞGALİNİ PEKİŞTİRECEK OLAN REFERANDUMU BOYKOT EDECEK

Kırım Haber Ajansına konuyu değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının işgalci yönetime karşı barışçıl direnişi devam ettirerek, Rus yönetimi tarafından yarımadada organize edilen herhangi bir yasa dışı oylamaya katılmayacaklarını kaydetti.

KTMM’nin Kırımlıları, Rus yönetiminin yarımadada düzenlediği yasa dışı oylamayı boykot etmelerini davet eden çağrıyı yayımlamayı planladığını belirten Çubarov, “İşgalcilerin Kırım’da organize ettiği herhangi bir siyasi veya başka türlü faaliyetlere katılmamak bizim temel tutumumuzdur. İşgalin devam ettiği yıllar içinde Kırım Tatarları işgalci yönetim tarafından organize edilen sözde seçimler veya referandumlara kesinlikle katılmayacaklarını gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca KTMM Başkanı, Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenecek olan referandum ile oylamaya çıkarılan tasarının temel amacının, Kırım’ın işgali de dahil olmak üzere Rusya’nın gerçekleştirdiği tüm uluslararası ihlalleri meşrulaştırmak olduğunun altını çizdi.

“İŞGALCİ DEVLET (RUSYA), ANAYASASINA İŞGAL ETTİĞİ TOPRAĞIN DEVLETİN AYRILMAZ BİR PARÇASI OLDUĞUNU KAYDETMEK İSTİYOR”

Anayasa değişikliklerinin uluslararası normlara uymadığının açıkça görüldüğünü vurgulayan Çubarov, “Venedik Komisyonu veya başka bir yerde değerlendirilecek bir şey yok. İşgalci devlet (Rusya), anayasasına işgal ettiği toprağın devletin ayrılmaz bir parçası olduğunu yazmak istiyor. Bu durum, uluslararası yasa ve normlara aykırıdır. Bu noktada, Venedik Komisyonu gibi yasal kurumlar da dahil olmak üzere tüm saygın uluslararası kurumlar, Rusya’nın yapmak istediği şeyin Kırım’ın işgalini pekiştirme girişimi olduğunu ve dolayısıyla bu eylemin Rusya tarafından gerçekleştirilen bir başka yasa dışı eylem olduğunu belirtmeli.” dedi.

Bununla birlikte Çubarov, işgalci yönetimin, Kırım Tatarlarını yasa dışı oylamaya katılmaya zorlamak için baskı uygulayacağını kaydetti. KTMM Başkanı, “Kırım’daki işgalci yönetimin Kırım Tatarlarını korkutmak ve onları oylamaya katılmaya zorlamak amacıyla bazı cezalandırıcı önlemler alacağını düşünüyorum. Bunu kesinlikle yapacaklar. Fakat Kırım Tatarları, siyaset konusunda bilgili bir halktır ve Sovyetler döneminden beri direniş deneyimine sahiptirler. Bu yüzden baskılara boyun eğmezler.” değerlendirmesinde bulundu.

POLOZOV: KARARLAR ZATEN ALINDI, REFERANDUM SADECE BİR TİYATRO

Öte yandan, konunun hukuki bağlamını Kırım Haber Ajansına değerlendiren avukat Nikolay Polozov, anayasa değişikliği referandumunun bir tiyatroya benzediğini ve insanların katılıp katılmamalarının sonucu değiştirmeyeceğini vurguladı.

Avukat Polozov, “Aslında bu sahte gösteriye katılmak veya katılmamak hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü, planlanan tüm değişiklikler zaten uygulamaya konulmuş durumda. Referandum, sadece Putin’in halka göstermek istediği bir tür tiyatro. Görevi, bu oylama yoluyla bir tür ahlaki onay almaktır. Yasalar ve hukuk açısından değişiklikler tam bir saçmalıktır.” ifadelerini kullandı.

Putin’in skandal anayasa değişikliğinde yer alan “ulusal mevzuatın uluslararası hukuk kuralları üzerindeki üstünlüğü” konusunu da yorumlayan Polozov, “Kremlin yönetimi anayasayı istediği yöne çekiyor. Ve bu şekilde devam ederse 5-10 yıl sonra Rusya tamamen insanlık düşmanı olan bir anayasaya sahip olacak. Ayrıca Rusya herhangi bir dış etkiye en kapalı olan ülke haline gelecek.” değerlendirmesini yaptı. Polozov ayrıca, uluslararası toplumun, Rusya’ya baskı uyguladığını ancak bu baskının yetersiz olduğunu ve Rusya’nın ihlallere devam etmesinin bunu doğruladığını kaydetti.

Benzer haber: Putin’in yeni anayasa değişikliği: Rusya, imparatorluk mu oluyor?

SKANDAL ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NELERİ ÖNGÖRÜYOR?

Rus Parlamentosunun alt ve üst kanadında, federal bölgelerin yasama organlarında kabul edilen ve Anayasa Mahkemesi tarafından uygun bulunan tasarı, bir dizi ihlalle kabul edilen birçok tartışmalı normun, Rusya anayasasına dahil edilmesini öngörüyor. Bunlar arasında Putin’in devlet başkanlığı görev süresinin sıfırlanması da yer alıyor. Bu madde sayesinde Putin’in tekrar iki dönem üst üste devlet başkanı seçilmesine imkan sağlanacak. Ayrıca tasarı ulusal mevzuatın uluslararası yasalar üzerindeki üstünlüğünü öngörüyor ve devlet topraklarının ayrılmasını yasaklıyor (bu norm doğrudan Kırım ve Kuril Adaları’nı hedef alıyor). Bunun dışında tasarı, Rusya’nın kurucu milletleri statüsünde, federal bölgelerin konumunda, bakanlar kurulunun üyeleri ve farklı seviyelerde devlet yetkililerinin statüsünde, parlamentonun yetkisinde, Rus dilinin kullanımında değişikliklerin yapılmasını öngörüyor.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TASARISININ KABULÜ, RUSYA’DA MUHALİFLER TARAFINDAN PROTESTO EDİLDİ

Tasarının bir dizi ihlalle kabul edilmesi, Rusya’da protesto edildi. 400’den fazla Rus hukukçu, bilim adamı, gazeteci, yazar ve sanatçı; siyasetçi, sivil aktivist ve Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi hakimlerine açık mektup yazarak, onlardan kabul edilme süreci yasa dışı olarak gerçekleşen ve Başkanlık görev süresinin hesaplanmasında manipülasyonların kabul edilemezliğine işaret eden 1998 tarihli Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin kararını ihlal eden ilgili değişikliklerin oylamaya çıkarılmasına izin vermemelerini istedi.

Öte yandan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi de Rusya Anayasasında bazı değişikliklerinin yapılmasını öngören tasarının ve kabul edilmesinin acil hukuki değerlendirmesini yapma kararı aldı. Tasarıyı, Venedik Komisyonu olarak bilinen Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu değerlendirecek.