Çubarov, Kırım Tatarca çağrısına destek verdi

01 Nisan 2020, 21:45

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, change.org platformu üzerinden Kırım Tatar dilini canlandırmak için başlatılan imza kampanyasını desteklediğini açıkladı. Ayrıca Çubarov, tüm Kırım Tatar gençlerinin bu kampanyaya katılmalarını ve KTMM’ye bu konuda yardımcı olmaları gerektiğini belirtti.

Kırım Haber Ajansı’na (QHA) konuşan KTMM Başkanı Çubarov konuyla ilgili açıklamasında, “Ben bu kampanyayı destekliyorum. Ancak bu girişimi başlatanlar bize danışsa daha iyi olacaktı. Çünkü kampanyayı başlatanlar tüm değişimleri Kırım Tatar Milli Meclisinden bekliyorlar. Girişim çok iyi, ama gençlerimiz de katılıp bu konuda bize yardımcı olsaydı daha iyi olurdu. Mesela Rusça, Ukraince veya İngilizce yayımlanan ve milletimiz için önemli olan yazılar Kırım Tatarcaya çevrilip Facebook’tan dağıtılırsa güzel olur. Söylemek istediğim sadece birbirimizi harekete geçmeye çağırmak değil de, her birimizin bu konuda çok daha fazla çalışması gerekiyor.” diye kaydetti. 

Refat Çubarov, kamuoyu önünde yapılan açıklamalarda Kırım Tatar dilinin kullanılmasının önemli olduğunu, ancak bu sürece sadece KTMM üyelerinin değil herkesin katkıda bulunmasının gerektiğini belirtti.  

Ayrıca Çubarov, imza kampanyası başlatıldıktan sonra girişimi başlatanlarla temasa geçtiğini ve konu üzerinde müzakere gerçekleştirdiğini açıkladı.

CHANGE.ORG’TA KIRIM TATAR DİLİNİ CANLANDIRMAK İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Kırım Tatar gençler, change.org platformu üzerinden başlattıkları imza kampanyası ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM üyelerine çağrıda bulunarak, kamuoyu önünde yapılan açıklamalarda Kırım Tatar dilini kullanmaya davet etti.

Kampanyayı başlatan Ayvaz Rüstemoğlu, 1944 Kırım Tatar Sürgününün yıl dönümünün yaklaştığını hatırlatarak; sürgünden ana vatana döndükten sonra 30 yıl boyunca Kırım Tatar dilinin yeniden canlandırılması için hiçbir önlem alınmadığına vurgu yaptı. 

“DİLİMİZİ KAYBOLMAKTAN KURTARALIM”

Rüstemoğlu, “Biraz daha beklersek dilimiz kaybolacak. Bu meseleyi kendi gücümüzle çözme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Sayın KTMM Başkanı ve üyeleri, değerli halkım, günümüzün belirli saatlerini sosyal ağlarda geçiriyoruz hepimiz ana dilimizi kullansak, dilimizin canlı kalarak gelişeceğini ümit ediyorum. Bu yüzden, tüm yazılarınızı ve çağrılarınızı ana dilde yapmaya davet ediyoruz. Halkımıza örnek olmanızı talep ediyoruz. Gelin en başta anadilimizi kullanalım! Dilimizi kaybolmaktan kurtaralım!” ifadeleri kullandı.

change.org
Kırım Tatar Milli Meclisi
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: