Çubarov: Kırım Tatar temsilcileri 4-5 partinin listesine girecek

Haberler
Feride Useinova
08 Haziran 2019, 18:52
Feride Useinova
08 Haziran 2019, 18:52

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) toplantı yapan İgor Smeşko’nun “Güç ve Onur” partisi resmi olarak erken parlamento seçimlerine katılacağını bildirdi.

Radio Svoboda’nın aktardığına göre partinin ilk on üyesi arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov da yer alıyor.

İgor Smeşko, 8 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen toplantıda, “Misyonumuz hükûmetin bütün dallarına gerçek vatanseverleri ve profesyonelleri getirmek. Hükûmete hemen çalışmaya başlayabilecek insanlar gelmeli. Çünkü eğitim için bir dakikamız bile olmayacak” ifadelerini kullandı.

ÇUBAROV: PARTİNİN KIRIM KONUSUNDA NET DURUŞU VAR

KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Kırım ile ilgili net duruşu için” “Güç ve Onur” partisinin üye listesinde üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

Çubarov konuyla ilgili olarak, “Benim ile ilgili olan her şeyi Kırım meselesinden geçirmek lazım. Ukrayna’nın Kırım üzerindeki egemenliği, Kırım için ulusal özerklik verme konusunda sadece lafta değil aynı zamanda bir şeyler yapmaya da hazır olan insanlarla biz daima beraber olacağız. Bu partinin Kırım ile ilgili duruşu benim için çok net” dedi.

Ayrıca Çubarov, Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun “Avrupa Dayanışması” partisinin de Kırım Tatar temsilcisiz kalmayacağını bildirerek, “Avrupa Dayanışması” partisine Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu ve Ahtem Çiygöz’ü teklif ettik. Umarım ikisi de Ukrayna milletvekili olur” diye kaydetti.

ÇUBAROV: KIRIM TATAR TEMSİLCİLERİ 4-5 PARTİNİN LİSTESİNE GİRECEK

Gromadske kaynak merkezinin parlamento seçimleriyle ilgili sorularını cevaplayan KTMM Başkanı Çubarov, Parlamento seçimlerine katılacak 4-5 partinin listesine Kırım Tatar temsilcilerinin isimlerinin gireceğini bildirdi.

Çubarov bu hususla ilgili olarak, “Resmi listelerin ilanını beklemenizi tavsiye ederim. Ama şunu diyebilirim ki “Muhalefet Platformu” partisinin listelerinde bizim temsilcilerimizin isimleri yok. “Batkivşina” partisinde ise Kırım Tatarları yok ama Kırım temsilcileri var. Bu bize uyar” dedi.

“Muhalefet Platformu” partisi, Rusya yanlısı görüşleriyle biliniyor.