Çubarov: Kırım'ın işgalini durdurabilecek mekanizmayı kimse harekete geçirmedi

29 Şubat 2020, 18:47

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, 2014’ün şubat ayında gerçekleşen Rus işgalinin detaylarına ışık tutan açıklamalarda bulundu.

Çubarov, Kırım’ın Rusya tarafından asker kullanılarak işgal edilmesinin durdurulmasının mümkün olduğunu, ancak o dönem için Kıyiv’de (Kyiv) kimsenin işgali önleyecek mekanizmayı hayata geçirmediğini ifade etti.

ATR kanalına açıklama yapan Çubarov, “Biz (KTMM) (dönemin) Ukrayna Parlamentosuna, parlamentonun yetkilendirdiği bir heyeti acilen ulaştırması için çağrıda bulunduk. Ancak Kırım’ı ele geçirmek için askeri mekanizma (Rusya tarafından) çoktan başlatılmıştı. Çoğu mensubu düşmanın tarafına geçmemiş olsaydı, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin kararlı eylemlerinin bir sonucu olarak durdurulabilirdi. Bu hamle, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin özel eğitimli birimleri tarafından durdurulabilirdi ama bu mekanizmayı Kıyiv’de başlatacak kimse yoktu” diye kaydetti.

KIRIM’DAKİ RUS İŞGALİ ALTI YILDIR SÜRÜYOR

İlk Rus askerleri 20 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna’nın parçası olan Kırım’a girdi. Rus işgalinin başladığı bu tarih “kara gün” olarak tarih sayfalarında yer aldı.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında sözde referandum düzenlendiğinde Rus ordusu ve askeri araçları Ukrayna’nın doğu sınırlarında toplandı, ayrıca hava kuvvetleri de alarm durumuna geçirildi.

İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN İLK ADIM: SÖZDE REFERANDUM

İşgalin ardından 18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşma imzaladılar.

Birleşik Krallık dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve birçok ülke Kırım’da silah namluları altında düzenlenen sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti ve Kırım’ı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım uyguladı.

Kırım’la yetinmeyen Rusya’nın desteğiyle Nisan 2014’te sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti adlı terör örgütü kuruldu. Ağustos 2014’te de Rusya Silahlı Kuvvetleri Donetsk ve Lugansk bölgelerine girerek söz konusu bölgeleri işgal etti. Ukrayna topraklarındaki Rusya’nın askeri saldırganlığı hala devam ediyor.

Kırım
Kırım'ın işgali
REFAT ÇUBAROV
Rus işgali
Bunlara da bakın: