Çubarov: Kırım'ın işgalden kurtarılması Ukrayna devletinin korunması için çok önemlidir

29 Haziran 2020, 13:01

Kırım Tatar Milli Meclis (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım yarımadası dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün geri kazanılmasının, Ukrayna devletinin korunması ve geleceği için çok önemli olduğunu ifade etti.

Ukrayna’da 28 Temmuz’da kaydedilen Anayasa Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayan KTMM Başkanı Çubarov, “6 yıldır devam eden Rusya Federasyonu’nun askeri saldırganlığı sonucunda, devletimizin toprak bütünlüğü ihlal edildi; Kırım işgal edildi ve Lugansk ile Donbas bölgelerinin bazı kısımların üzerindeki kontrolümüzü kaybettik. Ne dış düşmanımıza ne iç işbirlikçilere ne de bazı devletlere, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü sorgulamaya ve Ukrayna topraklarının bir kısmını işgal eden Rusya ile işbirliği yapmaya izin vermeyeceğiz.” ifadeleri kullandı.

KIRIM’A KIRIM TATAR MİLLİ ÖZERKLİĞİ STATÜSÜ VERİLMELİ

Kırım yarımadası da dahil olmak üzere Ukrayna toprak bütünlüğünün uluslararası tanınmış sınırlar çerçevesinde geri kazanılmasına ilişkin açıklamalarını sürdüren KTMM Başkanı, “Ukrayna devletinin geleceği için Kırım’ın statüsünün Kırım Tatar milli özerkliği olarak değiştirilmesi ve bunun Ukrayna Anayasasında teyit edilmesi çok önemli ve belirleyicidir.” diye vurguladı.

UKRAYNA ANAYASASININ TARİHİ

Ukrayna’da her gün 28 Haziran’da Ukrayna Anayasa Günü kutlanıyor.

Bağımsız Ukrayna’nın ilk Anayasası 28 Haziran 1996 tarihinde Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Kabul edilmesinden sonra Ukrayna Anayasası birkaç kez değiştirildi. 2004 yılında Viktor Yuşçenko’nun Cumhurbaşkanlığında Ukrayna’da Anayasa reformu kabul edildi ve Ukrayna parlamenter yönetim sistemine geçti. Daha sonra 2010’da dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, geniş yetkiler elde ettiğinden Anayasa Mahkemesi söz konusu reformu iptal etti. Euromeydan olaylarının ardından 2004 değişiklikleri tekrar tesis edildi.


İşgal Altındaki Kırım
REFAT ÇUBAROV
Ukrayna