Çubarov: Kırım’ı işgalden kurtarmak için maksimum seferberlik durumuna geçilmelidir

Güncel
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 19:55
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 19:55

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Platformu Açılış Zirvesi çerçevesinde düzenlenen tartışma panelinde Rus işgali altındaki Kırım’ı ve Kırım Tatar halkının durumunu değerlendirdi. Uluslararası toplumun “derin endişe” durumundan Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmaya yardımcı olacak gerçek eylemlere geçmesi gerektiğini vurguladı.

Kırım Platformu Açılış Zirvesi, bugün Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de düzenliyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Refat Çubarov, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nin ikinci bölümünde düzenlenen tartışma paneline konuşmacı olarak katıldı. Kırım Haber Ajansı (QHA) muhabirinin aktardığına göre, panelde konuşan Çubarov, uluslararası yaptırımların Rusya’ya belli bir zarar verse de Moskova’yı Kırım Yarımadası’ndan geri çekilmesine zorlamak için yetersiz kaldığını belirtti.

KTMM Başkanı Çubarov, “Uluslararası toplumun yedi yıldır bulunduğu derin endişe durumunun artık maksimum seferberlik ve pratik eyleme geçiş durumuna geçmesi gerekiyor. Rusya, er ya da geç askeri güçlerini Kırım’dan geri çekmesi ve işgalci yönetimi dağıtması gerekeceğini biliyor. Ve böyle bir durum bazılarına fantastik görünse de, Kırım’ın işgalinin ilk günlerinden itibaren Rusya Federasyonu, yarımadaya Rus vatandaşlarını yerleştiriyor. Bunun amacı, Kırım’dan geri çekilmesi durumunda yarımadadaki varlığını sürdürmektir” ifadelerini kullandı.

Ukraynalı uzmanların araştırma sonuçlarının verilerini açıklayan Çubarov, işgalin devam ettiği 7 yıl içinde yarımadaya yerleştirilen Rusya vatandaşları sayesinde Kırım’ın nüfusunun yaklaşık bir milyon kişi kadar arttığını vurguladı. Rus işgalci yönetiminin aynı anda Kırım’da yaşayan ve işgale karşı çıkanları yarımadanın dışına ittiğini belirten Çubarov, “Rus işgalciler, işgale karşı çıkan vatandaşları yarımadadan uzaklaştırmak için yerli halk olan Kırım Tatar halkına ve etnik Ukrainlere karşı baskılar uyguluyor” dedi. KTMM Başkanı, Rusya’nın böylece Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ettiğini kaydetti. Çubarov, Kırım işgalden kurtarıldıktan sonra tüm Rus sömürgecilerin Ukrayna topraklarından sınır dışı edilmesi gerektiğini vurguladı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.