Çubarov: Kırım'daki baskınlar, işgalci yönetimin intikamıdır

Haberler
E. K.
08 Temmuz 2020, 12:26
E. K.
08 Temmuz 2020, 12:26

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rus işgali altındaki Kırım’da 7 Temmuz 2020 tarihinde, Kırım Tatarlarının evlerine yapılan baskınları ve alıkoymaları, Kırım’da yasa dışı şekilde düzenlenen Rusya Federasyonu anayasa değişiklikleri oylamasına Kırım Tatarlarının toplu olarak katılmaması nedeniyle işgalci yönetimin intikamı olarak nitelendirdi.

Kırım.Hakikat Radyosuna konuşan Çubarov, “İşgalci yönetim, Kırım sakinlerinin söz konusu yasa dışı oylamaya katılımını da analiz etti. Uzmanların görüşüne göre, toplu baskıların yeniden başlamasının sebeplerinden biri, bazı işbirlikçilerin Rus yönetimine Kırım Tatarlarının oylamaya katılacağı yönündeki vaatlerinin boşa çıkmasının intikamıdır.” ifadelerini kullandı.

“AMAÇ KORKU ATMOSFERİ YARATMAK”

Çubarov, baskınların diğer bir nedeninin de her zaman olduğu gibi işgal edilen yarımadada korku atmosferi yaratmak olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“Bu, Rus yönetimin, istemediği insanların yarımadayı terk etmesi ve onların yerine Rusya’dan insanların göç etmesi için bir korku atmosferi yaratarak Kırım toplumunu olabildiğince yanlış yönlendirme arzusudur.”

Bilindiği üzere, işgalci güçler, 7 Temmuz 2020 tarihi sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu ayrıca FSB baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı.