Çubarov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi toplantısına katılıyor

Haberler
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 11:48
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 11:48

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesinin (KEİPA) 53. toplantısına katılmak üzere Bakü’ya geldi.

KEİPA TOPLANTISINA KIRIM’IN İŞGALİNİ DESTEKLEYEN SLOVAKYA MİLLETVEKİLİ KATILIYOR

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov 20-21 Haziran 2019 tarihleri arasında Bakü’de KEİPA’nın 53’üncü oturumunun düzenleneceğini belirtirken, “KEİPA’da gözlemci olarak akredite olanlar arasında Slovakya Parlamentosunu temsil eden Slovakya milletvekili, provokatör Peter Marcek’i görüyorum. O 2018 ve 2019 yıllarında işgal edilen Kırım’ı yasa dışı olarak ziyaret etmişti…” diye bildirdi.

KEİPA NEDİR?

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 26 Şubat 1993 tarihinde, Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye Parlamento Başkanlarının İstanbul’da toplanarak yayımladıkları ortak bir deklarasyonla kuruldu Bu aşamada Bulgaristan ve Yunanistan KEİPA’ya gözlemci statüsünde katılmayı tercih etti. Yunanistan, Asambleye 1995 Haziran ayında, Bulgaristan ise 1997 Haziran ayında tam üye oldu. Sırbistan ve Karadağ 2004 yılı Kasım ayında KEİPA’ya katıldı.   

ÖRGÜTÜN AMACI

KEİPA, parlamentolar arasında siyasi, ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel alanlarda iş birliği, dayanışma, diyalog ortamını yaratarak, bölge halkları arasındaki güven ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesini; böylelikle bölgede barış ve istikrarın tesisine ve korunmasına somut katkılarda bulunmayı amaçlıyor.