Çubarov: İşgalcilerin mitlerini çürüten anıta tahammül etmeleri mümkün değildi

Haberler
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 11:00
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 11:00

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrinin Mamaşay köyünde II.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden yerli Kırım Tatarlarının hatırası için dikilen anıta düzenlenen saldırıyı yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov: “Anıt, Rusya’nın II. Dünya Savaşı hakkında uydurduğu efsanelerini çürüten ve zafer monopolisi yalanını ortaya çıkaran anıta tahammül etmeleri mümkün değildi.” ifadelerini kullandı.

“1944’E KADAR KÖYDE SADECE KIRIM TATARLARI YAŞIYORDU”

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov, “Onların mitlerini çürüten ve zafer monopolisi yalanını ortaya çıkaran anıta tahammül etmeleri mümkün değildi… İlk anıt bu köyde 1960 yıllarda dikilmişti. Uzun yıllar boyunca anıtta sadece 6 soyadı yer alıyordu, onlar arasında hiç Kırım Tatar soyadı yoktu. Halbuki köyde 18 Mayıs 1944’a kadar neredeyse sadece Kırım Tatarları yaşıyordu.” diye belirtti.

Çubarov, II.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden yerli Kırım Tatarlarının isimlerini de anıta yazdırmak için bir dizi gönüllü insanın ve hayatını kaybedenlerin akrabalarının anıtta yer alan her soyadını arşivde bulunan belgelerle doğrulamak için özenli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti.

“MİTLERİNİ ÇÜRÜTEN ANITA SALDIRMADAN EDEMEYECEKLERİNİ KABUL ETMEK GEREKİYOR”

Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra Kırım Tatarları hakkında uydurulan mitlerin Kremlin tarafından yine kullanılmaya başladığını dile getiren KTMM Başkanı, “İşgal edilen Kırım’da yaşanan olaylardan dolayı haklı öfke duyarken bile objektif olursak, Rus işgalcilerin II.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden yerli Kırım Tatarlarının anısında dikilen ve onların mitlerini tamamen çürüten anıta saldırmadan edemeyeceklerini kabul etmek gerekiyor.” diye kaydetti.

İşgal altındaki Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrinin Mamaşay köyünde 8 Mayıs 2019 gecesi, II.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden yerli Kırım Tatarlarının isimlerini içeren anıt kimliği belirsiz vandallar tarafından tahrip edilmişti.

ANITTA 57 KIRIM TATARININ DA İSMİ BULUNUYORDU

Crimean Tatars haber ve kültür kaynağının Facebook sayfasında bildirildiğine göre, 1960’lı yıllarda dikilen anıt yakınlarda yenilenmişti. Yenilenen anıta 57’si Kırım Tatarı olan toplamda 64 isim içeren yeni granit tabelalar eklenmişti.