Çubarov: İşgal sürdükçe Kremlin "takas fonunu" yeni esirlerle doldurmaya devam edecektir

17 Şubat 2020, 16:40

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, Kırım işgalden kurtarılıncaya kadar Kremlin’in “takas fonunu” yeni esirlerle doldurmaya devam edeceğini ifade etti.

Rus gizli servislerinin bugün Kırım’da, güya Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu iddiasıyla bir Kırım Tatarını daha alıkoymasını yorumlayan Çubarov, “Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Rus esaretinden ve Rus cezaevlerinden Ukrayna vatandaşları olan; savaş esirleri, rehineleri ve siyasi mahkumları, kurtarmaya yönelik çabalarını takdir ediyoruz … Kırım Tatar Milli Meclisi de dahil olmak üzere Kırım Tatarlarının, Kırımlı siyasi mahkumların ailelerine yardım etmek ve serbest bırakılmalarını sağlamak için ne kadar çaba sarf ettiklerini biliyoruz… Ama hepimiz biliyoruz ki, Kırım’ın işgali sürdükçe, Kremlin sürekli olarak ‘takas fonunu’ işgal altındaki bölgelerde alıkoyduğu daha fazla rehineyle dolduracak.” ifadelerini kullandı.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN UKRAYNA YÖNETİMİNE KRİTİK ÇAĞRI

Konuyla ilgili Facebook sayfasında açıklamada bulunan Çubarov, bu değişim ve serbest bırakma sürecinin sonsuz bir şekilde devam edebileceğini ve ancak Ukrayna’nın Kırım ile Donetsk ve Lugansk’ın belirli bölgeleri üzerindeki egemenliğinin yeniden sağlanmasıyla durdurulabileceğini vurguladı. KTMM Başkanı Çubarov, “Bu nedenle Ukrayna makamları için Kırım’ın işgalden kurtarılması ve Donbas’ın belirli bölgeleri üzerinde kontrolün sağlanması ancak bu iki konunun tek bir formülde birleşmesiyle mümkün olabilir. Bu; Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar  (Sivastopol) şehri de dahil olmak üzere Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan sınırları içinde toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin yeniden sağlanmasıdır. ” diye kaydetti.

KIRIM TATARI MEJMEDİNOV ALIKONULDU

Rusya Federal Güvenlik Servisi, işgal altındaki Kırım’da, bir şahsın güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu şüphesiyle alıkonulduğunu iddia etti.

Daha sonra Kırım Dayanışması grubu, işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarının Akmeçit bölgesi sakini 55 yaşındaki Kırım Tatarı Nariman Mejmedinov olduğunu bildirdi.

İşgal Altındaki Kırım
REFAT ÇUBAROV