Çubarov: İşgal edilen topraklardaki enformasyon sorunu, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinde incelenmeli

Güncel
Anife Bilal
30 Ocak 2020, 17:46
Anife Bilal
30 Ocak 2020, 17:46

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgal edilen topraklarda yaşayan Ukrayna vatandaşlarının, enformasyon, haberleşme ve iletişim konusunda yaşadığı sorunlarla ilgili durumun, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinde incelenmesi gerektiğini vurguladı.

29 Ocak 2020 tarihinde Kırım Tatar halkının milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı ve Ukrayna milletvekili Ahtem Çiygöz ile Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk bir araya geldi.

Görüşmede, tüm Ukrayna özel kanallarının uydu sinyallerinin işgal edilen bölgelerin sakinleri için kodlanmasının olumsuz etkileri konusu gündeme getirildi. Başbakan Gonçaruk’un bu konunun kendi yetki alanında olmadığını belirttiğini ifade eden Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov, “Başbakan Gonçaruk’a bu konunun Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinde incelenmesini teklif ettim” diye bildirdi.

Çubarov, bu sorunun, Ukrayna ulusal güvenliği bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Ukrayna özel kanallarının uydu sinyallerinin kodlanması, Rus medyasının hem işgal edilen Kırım, hem de işgal edilen Donbas’taki tekelini sağlamlaştırdı.” dedi.

Ukrayna’nın en büyük dört medya grubu, kendilerine ait kanalların uydu sinyallerini kodlama kararı aldı. 28 Ocak 2020 tarihinden itibaren  1+1 media, StarLightMedia, Inter Media Group ve Media Group Ukrayna’ya ait kanalların sinyalleri kodlanmaya başladı.

Bu kararla beraber, işgal edilen bölgelerde 4 önemli Ukrayna medya grubuna ait kanal artık şifreli izlenebilecek. Onun haricinde sadece ücretsiz kanallara erişim sağlanabilecek.