Çubarov: Esir değişimi listesinde hiç Kırım Tatar siyasi tutsak yok!

26 Aralık 2019, 21:53

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov’a göre, 2019 yılının sonuna kadar Kıyiv ve Rusya kontrolündeki sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri (DNR ve LNR) arasında gerçekleştirilecek esir değişimi listesinde Kırımlı kimse yer almıyor.

Konuya ilişkin sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, “2019 yılının sonuna kadar Kıyiv ve Moskova arasında esir değişimi sırasında serbest bırakılacaklar arasında Kırım’da yaşarken işgalciler tarafından alıkonulan kimse olmayacağı belli. 65’ten fazla Kırım Tatar siyasi tutsaktan hiç kimse değişim listesine eklenmemiş. Mesela, toplam 65 yıla mahkum edilen Teymur ve Üzeir Abdullayevler, Rustem İsmailov, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov. Kırım’da alıkonulan Ukraynalılar da serbest bırakılmayacak. Onların arasında Ukrayna aktivisti Oleg Prihodko ve gazeteci Mıkola Semena’da var.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov’un aktardığı bilgilere göre, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi esirlerin değişimi konusunda ne Kırım Tatar Milli Meclisi, ne de Kırım siyasi tutsakların akrabalarıyla müzakere yapmadı.

esir değişimi
REFAT ÇUBAROV
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: