Çubarov, "Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü" ile ilgili detayları açıkladı

Güncel
Ozan Barış Erim
06 Aralık 2019, 16:21
Ozan Barış Erim
06 Aralık 2019, 16:21

KTMM Başkanı Refat Çubarov, bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü” ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Refat Çubarov, kampanyanın amacı hakkında, “Ukrayna’nın egemenliğini, siyasi bağımsızlığını, birliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarları, etnik Ukrainler ve milliyetlerine bakmaksızın Kırım’da yaşayan diğer insanların hak ve özgürlüklerini koruma konusundaki kararlarının uygulanmasında BM, AGİT, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası örgütlerin de dahil olduğu uluslararası kuruluşlara yardım edilmesidir.” ifadelerini kullandı.

Kampanyanın düzenlenmesi için Ukrayna ve uluslararası ortaklarla istişare içinde belirlenecek olan karargah oluşturulacak. Ayrıca, Ukrayna’nın ana karasından işgal altındaki Kırım’a düzenlenecek olan onur yürüyüşünün hazırlanması için Meclis tarafından;

— BM Güvenlik Konseyinin 15 Üye Devletinin Daimi Temsilcileri,

— BM İnsan Hakları Konseyi’ne Üye Devletlerin Temsilcilerii

— Yerli Halklar BM Daimi Forumu Üyeleri,

— Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı Hakimleri ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı Sekreteryası temsilcileri,

— Avrupa Parlamentosu Parlamenterleri, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamento Meclisi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamento Meclisi, NATO Parlamento Meclisi, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Moldova Parlamento Meclisi,

— Ukrayna’daki BM İnsan Hakları İzleme Misyonu Başkanları ve Üyeleri,

— Ukrayna’da AGİT Özel İzleme Misyonu Başkanları ve Üyeleri;

— Ukrayna’da akredite edilmiş yabancı devletlerin misyonları, uluslararası örgütler ve misyonlar;

— uluslararası ve ulusal insan hakları örgütlerinin temsilcileri;

— Ukrayna milletvekilleri;

— “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü” fikrini paylaşan aktivistler, siyasetçiler, uzmanlar, gönüllüler gibi kuruluş ve şahıslar davet edilecek.

Çubarov, “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü’nün düzenleneceği yeri ve tarihi, kampanya karargahı tarafından potansiyel ortaklar ve katılımcılarla gerekli tüm istişarelerin ardından belirlenecektir” dedi.

İLMİ UMEROV: DÜNYADAN DESTEK BEKLİYORUM

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un başladığını duyurduğu uluslararası çapta, “Dünya şiddete ve işgale karşı: Onur yürüyüşü” eylemine ilişkin Kırım Haber Ajansı Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’a açıklamalarda bulundu.

İlmi Ümerov, “Esas amacımız, bu yürüyüşle beraber Kırım’a döneceğimizi göstermek. İkincisi, Ukrayna’nın bizi desteklediğini ve uluslararası teşkilatların bizim tarafımızda olduğunu görmek istiyoruz. Bu yürüyüşte yalnızca kendimiz olsak, silah da kullanırlar, yolumuzu da kapatırlar, geçemeyiz. Ama, yanımızda, Ukraynalılar ve Ukrayna devlet adamları ve uluslararası teşkilatların temsilcileri olursa silah kullanamazlar, geçirirler. Belki bununla, son baskılarını yapacaklar, ama bu son olur. Ben dünyadan destek bekliyorum!” ifadelerini kullandı.