Çubarov’dan Zelenskiy’e Suriye’deki mülteci kampından Ukraynalıları tahliye çağrısı

Güncel
Elvina Khalilova
19 Ağustos 2020, 15:24
Elvina Khalilova
19 Ağustos 2020, 15:24

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e Suriye’deki Al-Hol mülteci kampında bulunan Ukrayna vatandaşlarının tahliye edilmesine yardımcı olma çağrısında bulundu.

HER GÜN ONLARCA KİŞİ ÖLÜYOR 

Facebook hesabı üzerinden açık mektup yayımlayan Çubarov, Ukrayna vatandaşı olan yüze yakın kadın ve çocuğun söz konusu kampa sığınıp bir buçuk yıldır vatanına tahliye edilmeyi beklediğini aktararak, “Sadece Ukrayna vatandaşı kadınlar ve çocuklardan söz ettiğimize tekrar dikkatinizi çekmek isterim. Uluslararası kuruluşlar, El Hol kampındaki koşulları bir insani kriz olarak nitelendiriyor: yeterli yiyecek, su ve tıbbi yardım yok, çocuklar hastalıklardan ölüyor. Her gün 10-12 kişi ölüyor.” diye kaydetti

“İKİ KEZ MEKTUP GÖNDERDİM”

Çubarov, Mayıs 2019’da Ukrayna Bakanlar Kurulu bünyesinde bu duruma ilişkin eylemleri koordine etmek için bir çalışma grubu oluşturulduğuna dikkat çekti. Ukrayna Cumhurbaşkanına konu ile ilgili iki başvuru yaptığını ifade eden Çubarov, “Birkaç ay içinde Ukrayna vatandaşlarının tahliye edilmesi için gerekli tüm adımlar atıldığını, ancak tahliyenin gerçekleştirilmediğini belirtmeliyim. Tüm bunlar ve kamuoyunda tartışmaya konu olmayan diğer durumlar hakkında, size Aralık 2019’da ve Temmuz 2020’de iki kez mektup gönderdim.” diye bildirdi. 

HER HAFTA MEKTUPLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

Ayrıca KTMM Başkanı, her hafta Kırım Tatar Milli Meclisi Ofisine Suriye’deki El Hol Kampı’na sığınan ve ülkelerine dönmek isteyen Ukrayna vatandaşlarından mektuplar gelmeye devam ettiğini aktardı.