Çubarov'dan, Zelenskiy’e BM Güvenlik Konseyi toplantısı talep etme çağrısı

Haberler
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 13:02
Anife Bilal
19 Haziran 2019, 13:02

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarına karşı uygulanan baskıların artması dolayısıyla çağrıda bulundu. Çubarov, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Zelenskiy’i derhal Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplantısı düzenlemeye davet etti.

Facebook üzerinden açıklamalarda bulunan Çubarov, “Ukrayna yönetimini; ilk önce ise Dışişleri Bakanı ve yeni seçilmiş Cumhurbaşkanını, Rusya’nın daha önce alınan tüm kararları (BM Genel Kurulu kararı, 2 yıl önce KTMM’nin yasağını kaldırmaya mecbur tutan BM Adalet Divanının kararı, ayrıca AİHM’nin Edem Bekirov hakkındaki kararı) küstahça görmezden geldiği için derhal BM Güvenlik Konseyi toplantısı talep etmeye davet ediyorum. BM Güvenlik Konseyinin derhal toplanması ve Kırım Tatarlarına güvenlik garantileri sağlama konusunu görüşmesi gerekiyor.” diye kaydetti.

İşgalcilerin bugün de işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine baskın düzenlediğini hatırlatan Çubarov, “Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı büyük bir av başlatıldığını kabul etmek zorundayız. Rus işgalcilerin amacı Kırım Tatarlarını yarımadanın dışına itmek.” ifadelerinde bulundu.

Bilindiği gibi 18 Haziran 2019’da yapılan duruşmada Rus mahkemesi Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı aldığını açıklamıştı.