Çubarov'dan Rus propagandacının Ukrayna'ya alınmasına tepki

16 Ekim 2019, 10:25

Rusya’nın yarı resmi yayın organı ve propaganda medyası Rossiya-1’in gazetecisi ve Kırım’daki Rus işgalinin doğrudan suç ortakları arasında olan Boris Korçevnikov’un, Ukrayna’ya giriş yapmasına Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov tarafından tepki geldi.

“BUNUN SORUMLULUĞUNU KİM ÜSTLENİR?”

Facebook üzerinden açıklama yapan Refat Çubarov, “Ne oluyor? Bugün özel servis yöneticilerinden kim, Kırım’daki Rus işgalinin doğrudan ortağı olan kişinin, engelsiz bir şekilde Ukrayna sınırını geçmesi ve aynı şekilde Kıyiv’de serbest bir şekilde gezmesi konusunda açıklama yapabilir ve bunun sorumluluğunu üstlenebilir?”  ifadelerini kullandı.

KTMM Başkanı açıklamasında, Rus yönetiminin, 2014 yılında Boris Korçevnikov’u güya Kırım’da yaşanan olaylar hakkında hazırladığı “tarafsız ve profesyonel” haberler için birinci derece “Vatana Hizmet” nişanıyla ödüllendirdiğini kaydetti. Daha sonra Ukrayna Güvenli Servisinden (SBU) yapılan açıklamada; Korçevnikov, hakkında ülkeye giriş yasağı kararının alınmadığı için onun Ukrayna’ya giriş yapabildiği belirtildi.

“NEDEN UKRAYNA’YA GİRİŞ YAPTIĞI SIRADA GÖZALTINA ALINMADI?é

Öte yandan, SBU’nun bu açıklamasını değerlendiren Çubarov, “Geçici olarak işgal edilen Ukrayna topraklarına giriş ve çıkış kuralları ihlal etme” başlıklı Ukrayna Ceza Kanununun 332-1. maddesini örnek vererek, “Boris Korçevnikov, geçici olarak işgal edilen Kırım’ı yasa dışı ziyaret etmişti. Özel servis için bu suçu tespit etmek hiç de zor değil. Bu yapılmadıysa, yine özel servislerin sorumluluğu. Öte yandan, Korçevnikov’un suçu tespit edilmişse o zaman neden o Ukrayna’ya giriş yaptığı sırada gözaltına alınmadı?” değerlendirmesinde bulundu.

Rus propagandacı gazeteci Boris Korçevnikov’un Ukrayna yasalarının ihlalleri ile ilgili bilgileri toplayan sivil örgüt Mirotvorets Merkezinin listesinde de yer aldığı biliniyordu.

REFAT ÇUBAROV
Rus propagandası
Bunlara da bakın: