Çubarov'dan Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşunun 29. yıl dönümüne ilişkin açıklama

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 14:42
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 14:42

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 6 Aralık 1991 yılında kurulan Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 29’uncu kuruluş yıl dönümüne ilişkin bir açıklama yayımladı. Çubarov açıklamasında “Yaklaşık 7 yıldır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini Ukrayna devletinin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün garantörü haline getirdi. Kırım Tatar Milli Meclisi adına ve kendim adına, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde yer alan tüm yurttaşları, özellikle de Rusya-Ukrayna savaşına katılan her bir kişiyi şahsen kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

KTMM Başkanı Çubarov 6 Aralık 2020 tarihinde Facebookhesabı üzerinden yayımladığı açıklamasında Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması ve Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarının geri alınmasında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin önemini vurguladı.

“KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ ADINA VE KENDİ ADIMA, UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLERİNDE YER ALAN TÜM YURTTAŞLARI KUTLUYORUM”

Açıklamasında Çubarov, “Yaklaşık 7 yıldır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini Ukrayna devletinin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün garantörü haline getirdi. Ukrayna toplumu, Rusya Federasyonu’nun işgali altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehri ile Donetsk ve Lugansk bölgelerinin (işgaldeki) kısımlarının serbest bırakılması umuduyla Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine büyük saygı ve güven duyuyor. Kırım Tatar Milli Meclisi adına ve kendim adına, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde yer alan tüm yurttaşları, özellikle de Rusya-Ukrayna savaşına katılan her bir kişiyi kutluyorum” sözlerine yer verdi

Çubarov mesajını, Ukrayna’nın doğusunda terörle mücadele operasyonunda yer alan ve Ukrayna topraklarını Rus terörist güçlerine karşı savunan silahlı kuvvetlerimizin Kırımlı mensuplarını ve gönüllüleri kalpten kucaklıyoruz. Ukrayna devletinin bağımsızlığı için aileleri ve yakınlarıyla birlikte hayatını kaybedenleri özlüyoruz. Yaşasın Ukrayna! Yaşasın kahramanlar!” sözleriyle sonlandırdı.