Çubarov'dan Türk devletlerinin medya organlarına çağrı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
13 Mayıs 2019, 10:28
Ömer Cihad Kaya
13 Mayıs 2019, 10:28

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 75. yıl dönümüyle ilgili Türk devletlerinin televizyon ve radyo kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Çubarov’un Facebook sayfasından yayımladığı çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

“Türk devletlerinin televizyon ve radyo kuruluşları, Türk dillerini kullanan gazeteci, yazar, sosyal paylaşım platformu kullanıcıları, Kırım Tatar teşkilatlarının dikkatine; 18 Mayıs Kırım Tatar halkının soykırım kurbanlarını anma günü. 18 Mayıs 2019 günü yerel saate göre 12:00’de, Kırım Tatar halkının kurbanlarının anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirilecek. 18 mayıs günü saat 12:00’deki yayınlarınızda, internet sayfalarınızda ve diğer medya organlarının yardımıyla; metronom kullanılarak Kırım Tatar halkının soykırım kurbanlarını anmalarını rica ediyoruz.”

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov’un, yayınlarda kullanılmasını istediği metronomun videosuna Youtube üzerinden erişilebiliyor.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ KURBANLARI İÇİN UKRAYNA’NIN GENELİNDE SAYGI DURUŞU

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’da da Sovyetlerin Kırım Tatarlarına soykırım uyguladığı 18 Mayıs 1944 tarihinin 75. yıl dönümünde anma ve saygı duruşu çağrısında bulunmuştu.

Kırım Tatar Milli Meclisinin bu çağrısı, dünyanın çeşitli ülkelerindeki kanallar, gazeteciler, blog yazarları ve sosyal medya kullanıcıları eliyle; Kırım Tatar soykırımını dünya kamuoyunun gündemine getirme amacı taşıyor.