Çubarov’dan seçim yorumu: "Rus işgalciler Kırım'dan kovulacak"

Haberler
Anife Bilal
31 Mart 2019, 15:40
Anife Bilal
31 Mart 2019, 15:40

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, tüm işgalcilerin Kırım’dan kovulacağını ifade etti.

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov, “KTMM’nin destek vermeye çağırdığı aday için oy verdim. Tüm Rus işgalcilerin Kırım ve Donbas’tan kovulacağına inanıyorum. Bunun için çalışıyoruz.” diye kaydetti.

Kırım Tatarlarının yegane temsil organı olan Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM) Ukrayna’da 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ukrayna’nın mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun adaylığını desteklediğini deklare etmişti.

Bilindiği gibi Ukrayna’da halk, seçecekleri yeni cumhurbaşkanı için oylarını kullanmak amacıyla bugün sandık başın gitti. Seçimlerde 37 aday yarışıyor.

30 milyonu aşkın seçmenin oy kullanacağı seçimlerde ilk turda kazanmak için adaylardan birinin yüzde 50’nin üzerine çıkması gerekiyor.

Anketler seçimin ikinci tura kalacağını gösteriyor.

Yine anketler, ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy’nin seçimin ilk turunun favorisi olduğunu gösteriyor. Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko da en güçlü adaylar arasında.