Çubarov'dan Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek çağrısı

08 Temmuz 2019, 10:55

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rus insan hakları savunucuları, aktivistleri ve diplomatlarına; 11 Temmuz 2019 tarihinde Rusya Yüksek Mahkemesine gelerek, düzmece bir dava çerçevesinde hapse mahkum edilen siyasi tutsak Kırım Tatarları Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov’a destek verme çağrısında bulundu.

BİRİNCİ BAHÇESARAY GRUBU’NUN TEMYİZ BAŞVURUSU İNCELENECEK

Rusya Yüksek Mahkemesinde 11 Temmuz Perşembe günü, Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Bölgesi Askeri Mahkemesinin Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında çıkardığı hapis cezası kararına karşı verilen temyiz başvuruları incelenecek.

RUS MAHKEMESİ 4 KIRIM TATARINI MAHKUM ETTİ

Rusya’da Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Bölgesi Askeri Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu)hakkında alınan kararları açıklamış, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı vermişti. (Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Diğer Kırım Tatarları Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında ise 9’ar yıl hapis cezası ve birer yıl özgürlüğü kısıtlama kararı almıştı.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA AÇTIĞI SİYASİ GÜDÜMLÜ DAVANIN TARİHÇESİ

Bilindiği üzere, Kırım’ın Bahçesaray şehrinde Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde, 12 Mayıs 2016 tarihinde 5 Kırım Tatarının evinde ve Kırım Tatarlarına ait Karavansaray Kafe’de arama yapılmış ve aramalar sonrasında Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı. Bahsi geçen kişiler, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütüne üye olmakla suçlandı.

İşgalciler, Kırım Tatarı Remzi Memetov’u  daha önce zorunlu psikiyatri muayenesine göndermişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında, Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov, mayıs 2018’de Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrine sevk edilmişti.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle, FSB işgal edilen Kırım’da muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskın yaparak yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor.

Kırım Tatarları
REFAT ÇUBAROV
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: