Çubarov'dan Kırım'daki baskıları görmezden gelen işbirlikçilere tepki

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mart 2019, 22:57
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mart 2019, 22:57

KTMM Başkanı Refat Çubarov, bugün Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarının evlerine düzenlenen baskınları ve Kırım’ın gerçeklerini gizlemeye çalışan işgalcilerin işbirlikçilerini eleştirdi.

Facebook sayfası üzerinde yarım saatlik bir yayın gerçekleştiren KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, konuşmasına “beş yıllık işgal boyunca görülmemiş seviyede” olduğunu nitelendirdiği ev baskınlarını yorumlayarak başladı.

Kırım’da onlarca Kırım Tatarının evlerinin arama bahanesiyle nasıl altüst edildiğini, Rusya’da yasaklanmış örgütlerin kitaplarının işgalcilerce evlere bırakılarak insanları alıkoymak için bahane yarattıklarını ifade eden Çubarov, tüm bu sistematik zulme rağmen işgalci Rusya’nın yanında durmayı tercih eden ve baskıları görmezden gelen işbirlikçileri eleştirdi.

Yaşanan adaletsizlikler karşısında sessiz kalan ve Rusya’nın iddialarını doğrudan kabul eden işbirlikçilere tepki gösteren Çubarov, tüm yaşananların Kırım Tatarları doğrudan hedef alınmasıyla ilgili olduğunu ifade etti.

Опубліковано Рефатом Чубаровим Середа, 27 березня 2019 р.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Dayanışması teşkilatı aktivisti Emil Ziyadinov’u 500 ruble para cezasına çarptırdı.

Emil Ziyadinov ve Eskender Mamutov, Kırım Tatarı Rüstem Şeyhaliyev’in evinde düzenlenen baskın sırasında işgalcilerin eylemlerini videoya çekerken gözaltına alınmışlardı.

İşgalci mahkeme Emil Ziyadinov’u Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) suçlu buldu ve ona 500 para cezası verdi.