Çubarov'dan "Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü" açıklaması

Güncel
Elvina Khalilova
06 Aralık 2019, 13:02
Elvina Khalilova
06 Aralık 2019, 13:02

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü” uluslararası eylemin başlaması gerektiğini duyurdu.

Sosyal medya üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan Çubarov, “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşüne katılacak tüm dünyadaki insan hakları savunucuları, Ukrayna’nın ana kısmından Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a yürüyüş yapacak.” ifadelerini kullandı. 

“Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü” eylemi, Ukrayna’nın egemenliği, siyasi bağımsızlığı, birlik ve toprak bütünlüğü konusunda Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Birliği (AB), Avrupa Konseyi ve başka uluslararası teşkilatları tarafından alınan kararlara destek gösterme ve Kırım Tatarlarının, Kırım’da yaşayan Ukraynalıların haklarını korumak amacıyla gerçekleştirecek.

Yapılacak olan yürüyüşe; tüm dünyadaki insan hakları savunucuları, milletvekilleri, gazeteciler, akademisyenler, dünya barışını destekleyenler ile işgale ve şiddete karşı onur mücadelesi verenlere destek olmak isteyen herkes davet edildi.