Çubarov: Cumhurbaşkanı, Donbas ve Kırım’ın birlikte geri alınması gerektiğini söylemeli

30 Kasım 2019, 11:15

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Normandiya Dörtlüsünün görüşmesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in net bir şekilde Donbas ve Kırım’ın birlikte iade edilmesi gerektiğini söylemesi kanaatinde olduğunu belirtti.

Facebook sayfasında açıklama yapan KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Çubarov, “Evet, önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmede Kırım’ın işgalden kurtulması ile ilgili bir sorunun olmadığını biliyorum. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e son günlerde onaylanan gündemi bozması çağrısında bulunmuyorum. Ancak şunu çok net biliyorum; eğer görüşme çerçevesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı işgal altındaki Kırım ile ilgili Ukrayna’nın duruşunu ilan etmezse, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün bozulmasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda, Çubarov Ukrayna Cumhurbaşkanına konuşmasına şu cümlenin eklemesini önerdi: “Ukrayna Cumhurbaşkanı, devlet egemenliği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, Ukrayna Anayasasının uygulanması, insan ve vatandaşların hak ve özgürlüklerinin garantörü olarak hem bu zirvede hem ileride yapılacak görüşme ve müzakerelerde Ukrayna’nın kesin duruşunu ilan ediyorum (demeli). Kırım Özerk Cumhuriyeti, Sivastopol şehri, Karadeniz ve Azak Denizleri’nin bitişiğindeki sular da dahil olmak üzere, Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan sınırları dahilinde bütünlüğünün yeniden düzenlenmesini istiyoruz.”

KTMM Başkanı Çubarov, “Kelime sıralaması önemli değil, önemli olan, Cumhurbaşkanının Paris’te “Kırım ve Donbas Ukrayna’ya birlikte dönecek” cümlesini söylemesidir” dedi.

Kırım
REFAT ÇUBAROV
Rus işgali
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: