Çubarov, alıkonulması hakkında Rus özel servislerini işaret etti

12 Aralık 2019, 17:41

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Bükreş Havalimanında Romanya Sınır Servisi görevlileri tarafından alıkonulmasını değerlendirdi.

ATR televizyon kanalına konuşan Çubarov, “Hiçbir açıklama olmadan neden 3,5 saat alıkonulduğumu anlamadım. Şu an sadece tahmin yürütebilirim çünkü henüz bana resmi bir açıklama yapılmadı. Ben bunun, Rus özel servisinin faaliyetleri sonucunda gerçekleştiğini düşünüyorum. Son zamanlarda sınır geçişleri sırasında bu tür problemleri yaşıyorum fakat bu kadar uzun süren bir alıkonulma hiç olmamıştı.” dedi.

“RUSYA HER ZAMAN HER YERDE HAREKETİMİZİ KISITLAMAYA ÇALIŞIYOR”

Durumla ilgili Romanya Sınır Servisi merkez ofisinin açıklama yapacağını belirten Çubarov, “Havalimanındaki sınır servisi görevlileri tabii ki benim neden alıkonulduğumu biliyor ama onlar yönetimin açıklama yapacağını söylüyor. Bu olayı, Rus özel servislerinin İnterpol aracılığıyla Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerinin faaliyetlerini zorlaştırma çabası olarak görüyorum… Rusya, her zaman her yerde hareketimizi kısıtlamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.


REFAT ÇUBAROV
Romanya
Rus baskısı
Bunlara da bakın: