Çongar’da Kırım mücadelesi: Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklı eylem

03 Mart 2020, 21:25

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın idari sınırındaki “Çongar” kontrol noktasında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin 6. yıl dönümü dolayısıyla eylem düzenlendi. 

Kırım’dan gelen öğrenciler ve Kırım Tatar Milli Meclisinin temsilcisi Abmecit Süleymanov, Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarını kaldırdı. 

Eylem sırasında sınırdan geçen yolculara “Kırım Ukrayna’dır” yazan bileklikler hediye edildi. Bundan sonra İdari Hizmetler Merkezinin tesislerinde çocuk resimleri sergisi açıldı. Herson Valisi Yuriy Gusev, eylem sırasında konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamada, “Kırım’ın Ukrayna gündeminden kaldırılmayacağını hatırlatmak için bugün buraya geldik. Biz işgal edilen topraklarımızın kurtarılması için mücadele edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Volodımır Zelenskiy’in dediği gibi Kırım’ın Ukrayna’ya dönmesi milli fikrimizin bir kısmıdır.” ifadelerini kullandı. 

“GENİÇESK İLÇESİ KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMAMAYA DEVAM EDİYOR”

Geniçesk Kaymakam Yardımcısı Gülnara Bekirova, 3 Mart 2014 tarihinde Geniçesk sakinlerinin bölgelerini korumak için büyük bir protestoya çıktıklarını hatırlattı. Bununla ilgili konuşmada Bekirova, “Günümüzde Geniçesk İlçesi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemeye ve Kırım’ın işgalini tanımamaya devam ediyor.” dedi. 

Bunlara da bakın: