Çobanbeyden El-Bab'a giden Türk Kızılayına ait araca saldırı: 1 şehit 1 yaralı

14 Eylül 2020, 13:14

Suriye’nin kuzeyinde görevli Türk Kızılay ekibinin bulunduğu, üzerinde ve tavanında belirgin bir şekilde Kızılay amblemi bulunan Türk Kızılay aracına plakasız iki araç içerisinde bulunan kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Alçak saldırıda bir Kızılay personeli şehit oldu, bir personel de yaralandı.

Çobanbeyden El-Bab’a giden Türk Kızılayına ait araca bugün düzenlenen saldırı sonucu bir kişi şehit oldu, 1 kişi yaralandı.

YÜZLERİ MASKELİ VE KAMUFLAJLI KİŞİLER SALDIRDI

Türk Kızılay’ındanyapılan basın açıklamasında konuya ilişkin kaydedilen bilgi ve ifadeler şöyle:

“Çobanbey- El bab arasında seyir halindeki üzerinde ve tavanında belirgin bir şekilde Kızılay amblemi bulunan Türk Kızılay aracına, plakasız iki araç içeresinden yüzleri maskeli ve kamuflaj kıyafetli kişiler tarafından açılan çapraz ateş sonucu Kızılay El bab Sevgi mağazasında çalışan bir Kızılay personelimiz şehit olmuştur.

Araçta bulanan bir Kızılay personeli saldırıda yaralanmış, bir personelimiz ise saldırıyı yara almadan atlatmıştır. Saldırıda yaralanan Kızılay personeli Çobanbey’de tedavi altına alınmıştır. Hayati tehlikesi bulunmayan arkadaşımız ilk tedavisinin ardından Türkiye’ye sevk edilecektir.

KIZILAY GENEL BAŞKANI BÖLGEYE GİTTİ

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, alçakça yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, “Uluslararası hukukla korunması gereken, üzerinde belirgin bir şekilde Kızılay amblemi taşıdığı için uluslararası insancıl hukuka göre dokunulmazlığı bulunan Kızılay personeline yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin de çabalarıyla saldırganların en kısa zamanda yakalanacağına inanıyorum. Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum” dedi.
Dr. Kerem Kınık, saldırı haberini alır almaz bölgeye hareket etti.

Çobanbey
Kızılay
saldırı
Suriye
Bunlara da bakın: